Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gorączka złota

Weź udział w naszym konkursie i odpowiedz na pytanie:

Czy polska waluta jest powiązana ze złotem?

Odpowiedzi prosimy zamieszczać poprzez formularz komentarzy umieszczony na dole strony.

Posłuchaj także audycji pt.: Gorączka złota?

00:00 / 00:00

 

fot. Sławomir Ostrowski

Monety kolekcjonerskie to małe dzieła sztuki. Wielu ludzi zakup monety traktuje jak inwestycję w obraz znanego malarza. Jeśli moneta przechowywana jest stale w oryginalnym opakowaniu, to z czasem zyskuje na wartości. W ostatnich latach na niektórych monetach bitych przez NBP można było zarobić po kilkadziesiąt procent rocznie.

Złote dolary, rublówki, można sprzedać w specjalistycznych sklepach numizmatycznych. Monety można spieniężyć także na aukcjach internetowych ustalając wcześniej cenę minimalną. Inwestując w monety trzeba jednak pamiętać, że charakteryzują się one dość niską płynnością, tzn. nie zawsze od ręki znajdziemy na nie nabywcę. Niekiedy trzeba cierpliwości, aby trafił się kupiec gotowy zapłacić nam żądaną kwotę. Inwestując w monety musimy także wiele czasu poświęcić na poznanie rynku i poszczególnych walorów.

Alternatywą dla osób inwestujących w złote sztabki lokacyjne mogą być monety bulionowe, czyli niedopuszczone do wolnego obiegu, złote monety o nieograniczonych z góry nakładach. Cenę takich monet kształtują wzrosty i spadki cen złota na giełdach światowych, oraz pewna wartość kolekcjonerska, jaką cieszą się wśród inwestorów i numizmatyków.

Na stronach internetowych NBP prezentowane są zdjęcia monet kolekcjonerskich, okolicznościowych i Nordic Gold. Monety w galeriach prezentowane są chronologicznie – od monety pierwszej w serii do ostatnio wyemitowanej. Dołączane są do nich foldery kolekcjonerskie (numizmatyczne). Portal NBP jest dla kolekcjonerów prawdziwą kopalnią wiedzy.

Nie ma regulacji prawnej dotyczącej maksymalnej liczby monet kolekcjonerskich sprzedawanych indywidualnym odbiorcom. Natomiast zgodnie z Uchwałą Zarządu NBP, w uzasadnionych przypadkach dyrektor oddziału okręgowego banku może podjąć decyzję o ograniczeniu sprzedaży osobom fizycznym danego rodzaju wartości kolekcjonerskich. Dotyczy to sytuacji, gdy szczególnie dużo osób oczekuje w kolejkach do kas, a liczba monet w dyspozycji oddziału jest niewystarczająca dla wszystkich zainteresowanych ich kupnem.

Z uwagi na długi cykl projektowy i produkcyjny plany emisji monet przeznaczonych na cele kolekcjonerskie są przygotowywane na każdy rok z dużym wyprzedzeniem. Liczba tematów przyjmowanych do realizacji w każdym roku wynosi od 11 do 15.

Więcej w komentarz
Skąd pieniądze na emeryturę

Weź udział w naszym konkursie i odpowiedz na pytanie: Czy inwestycje w nieruchomości mogą powiększyć nam przyszłą emeryturę?  Odpowiedzi prosimy zamieszczać poprzez formularz komentarzy umieszczony na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV