Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grafiki Salvadora Dalego w Dobrym Mieście

Od dziś w Dobrym Mieście można oglądać grafiki mistrza światowego surrealizmu Salvadora Dalego.

Wernisaż rozpocznie się o 18 w tamtejszym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym. Będzie można zobaczyć między innymi oryginalne litografie i drzeworyty artysty. To kolejna odsłona dobromiejskiego cyklu „Mistrzowie Świata Sztuki”. W maju były tam prezentowane prace Pabla Picassa. Wystawa dzieł hiszpańskiego malarza będzie czynna do 20 września.

Na wystawie prezentowane będą oryginalnych litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty ilustrujące dzieła światowej literatury Szekspira, Dantego, Cervantesa oraz Nowego i Starego Testamentu. Malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, pisarz, autor scenariuszy filmowych i teatralnych, scenograf, reżyser, projektant mody – jest najbardziej niekonwencjonalny artysta minionego stulecia. Salvador Dali współtworzył wszystkie najważniejsze style i kierunki artystyczne epoki XX wieku. Ekscentryk, utalentowany wizjoner, prowokator i mistrz malarstwa, autopromocji i skandali jest jednym z najbardziej znanych artystów wszechczasów.

Salvador Dali (1904 – 1989) – kataloński malarz. Jeden z najbardziej skandalizujących twórców XX wieku. Swoją znakomitą sprawność warsztatową zawdzięczał studiom w Akademii San Fernando w Madrycie. Jego wczesne fascynacje kierunkami awangardowymi w plastyce (futuryzm, kubizm, włoskie malarstwo metafizyczne), zmieszane ze skłonnością do tradycyjnego, akademickiego obrazowania, miały intelektualną podbudowę w psychoanalizie. Wpływy lektury Zygmunta Freuda były widoczne już na pierwszej wystawie Dalego w Barcelonie (1925). Dali stał się jednym z najbardziej aktywnych przedstawicieli surrealizmu. Bardzo często odwoływał się do obsesji erotycznych, nie wyłączając także sadyzmu. W kilku obrazach pojawiły się również aluzje do wojny domowej w Hiszpanii, a potem II wojny światowej. W latach 1940 – 1948 Salvador Dali przebywał w Stanach Zjednoczonych, po czym osiedlił się w rodzinnej Katalonii, skąd prowadził stałą autoreklamę, epatował ekscentryzmem, kreował kult swojej żony Gali, napisał Dziennik geniusza oraz stworzył, w Figueras, własne muzeum (1974).

 

(kpias/bsc)

PRZECZYTAJ TAKŻE

RadioOlsztynTV