Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grażyna Kierznowska: Bazy danych geodezyjnych ułatwią pracę policji, straży pożarnej i karetek pogotowia

Główny geodeta kraju Grażyna Kierznowska, fot. A.Piedziewicz

Powiaty powinny stworzyć zintegrowane bazy danych geodezyjnych. Na Warmii i Mazurach takie bazy mają zaledwie 2 z 21 powiatów. Są to miasto Olsztyn i powiat ostródzki. Na ich stworzenie powiaty potrzebują 130 milionów złotych. Gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn Grażyna Kierznowska, pełniąca obowiązki głównego geodety kraju stwierdziła, że województwo warmińsko-mazurskie jest mocno zaawansowane w pozyskiwaniu baz danych.

Andrzej Piedziewicz: Brała pani udział w naradzie geodetów z województwa warmińsko-mazurskiego. Usłyszeliśmy niepokojące dane. Nie wiemy, ile w województwie jest budynków. Szacunki różnią się o kilka procent od twardych danych. Czy to jest sytuacja niepokojąca?

Grażyna Kierznowska: Nie jest to sytuacja ani niepokojąca, ani odosobniony przypadek. Akurat województwo warmińsko-mazurskie wypada bardzo dobrze na tle kraju. Naprawdę będziemy wiedzieć ile jest nieruchomości dopiero wtedy, gdy skończymy wykonywać podstawowe bazy danych.

Andrzej Piedziewicz: Odnośnie bazy danych geodezyjnych, w województwie tylko 2 powiaty mają pełne bazy, 19 powiatów takich zintegrowanych baz nie ma.

Grażyna Kierznowska: Nie jest to żaden niepokojący element. Odzwierciedla to stan w całym państwie. Województwo warmińsko-mazurskie jest mocno zaawansowane w pozyskiwaniu baz danych podstawowych zbieranych przez starostwa powiatowe. Ich zbieranie jest dlatego tak ważne, gdyż korzystają z nich służby, policja, straż pożarna, karetki pogotowia. Jest to kosztowne ale niezbędne. System zadziała dobrze, gdy będziemy mieli spójne dane z całego kraju. W tej chwili mówimy o Zintegrowanym Systemie Informacji o Nieruchomościach. Jest to ochrona własności czyli dbanie o własność osób poprzez integrację pomiędzy poszczególnymi rejestrami. REGON, pesel i księgi wieczyste muszą ze sobą współgrać, muszą być w tym samym systemie.

Andrzej Piedziewicz: Duże potrzeby finansowe przed starostwami, które maja tworzyć te bazy.

Grażyna Kierznowska: To są bardzo kosztowne działania. Ale przed tymi pracami nie uciekniemy. Powinniśmy skorzystać ze środków unijnych do budowy dobrego systemu.

Andrzej Piedziewicz: W samym województwie te potrzeby oblicza się na 130 mln złotych, w całym kraju to będą miliardy?

Grażyna Kierznowska: Tak, to są ogromne pieniądze. Warmińsko-mazurskie jest w tej dobrej sytuacji, że tu są duże działki i jest uczelnia, która robiła wiele pilotaży więc ten poziom geodezji jest troszeczkę wyższy.

Andrzej Piedziewicz: Pani ukończyła nasza uczelnię.

Grażyna Kierznowska: Tak, dlatego jest mi miło gościć w Olsztynie. Województwo jest o tyle w dobrej sytuacji, że w szczątkowej ilości są materiały analogowe. W innych województwach są powiaty, które mają tylko mapy na papierze. W komputerze jest tylko część opisowa.

Andrzej Piedziewicz: Ile czasu to zabierze?

Grażyna Kierznowska: Na pewno nie będzie to proces szybki. W tej chwili robimy projekty, pozyskujemy dane o nieruchomościach i infrastrukturze podziemnej. Musimy mieć wsparcie z powiatów.

Andrzej Piedziewicz: Zmieniły się przepisy dotyczące geoportalu czyli bazy danych geodezyjnych, z których każdy może korzystać.

Grażyna Kierznowska: Zmieniły się przepisy, ale w dalszym ciągu robi to Główny Urząd Geodezji i Kartografii w porozumieniu z ministerstwem cyfryzacji. W tej chwili realizowane są projekty ze środków unijnych m.in. budowa usług wystawianych na geoportalu, z których może korzystać każdy. Niestety te dane często są udostępniane odpłatnie. Zastanawiamy się, czy część danych możemy uwolnić, czyli pozwolić korzystać z nich bez ograniczeń, bo część musi być chronionych.

Andrzej Piedziewicz: Kiedy analizy do bazy danych mogą się skończyć?

Grażyna Kierznowska: Konieczne są jeszcze zmiany legislacyjne. Trudno powiedzieć ile to zajmie, czy kilka miesięcy, czy rok.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00

(as)

RadioOlsztynTV