Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
IMIENINY: Agnieszki, Amalii, Czecha
EUR: 4.1665 CHF: 3.4777
USD: 3.3693 GBP: 4.777
Logowanie
 

Groźny wypadek w WSPol w Szczytnie. Byli zabici i ranni. Na szczęście to tylko … ćwiczenia

Ćwiczenia w policjantów z zespołów medycznych policji

 

Kierowca autobusu wiozący uczniów traci panowanie nad pojazdem, który uderza w jadącą na sygnale karetkę pogotowia ratunkowego, a następnie taranuje osoby znajdujące się na przystanku. Wysłana do zdarzenia załoga medyków zastaje na miejscu blisko 70 poszkodowanych.  Dyspozytor po uzyskaniu informacji o wypadku masowym wysyła kolejne załogi. Wraz z upływającym czasem stan rannych pogarsza się. Dla niektórych jest już za późno… Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, w których udział wzięło blisko 60 policjantów z zespołów medycznych Policji.

18 maja 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie zorganizowano  w ramach odbywających się warsztatów pn. „Przygotowanie zespołów medycznych Policji do działań w sytuacjach zagrożenia” symulację masowego wypadku drogowego. Do ostatniej chwili scenariusz działań zachowany był w  tajemnicy przed uczestnikami szkolenia. Wszystko wyszło na jaw, gdy pierwsza załoga ambulansu dojechała na miejsce wypadku. To co zastała na miejscu przeszło ich najśmielsze oczekiwanie. Pierwsze informacje, które docierają do dyspozytora nie są najlepsze. W wyniku zderzenia autobusu z ambulansem, kierowca pierwszego pojazdu traci nad nim kontrolę i  wjeżdża w ludzi znajdujących się na przystanku. Poszkodowanych zostaje blisko 70 osób. Policyjni ratownicy wiedzą, że sami nie dadzą sobie rady. Wzywają posiłki. Na miejsce sukcesywnie przyjeżdżają kolejne ambulanse. Funkcjonariusze rozpoczynają selekcję rannych, a następnie udzielają im pomocy. Jednak to nie koniec problemów. Ratownicy muszą się spieszyć, bowiem autobus staje w płomieniach. Na szczęście udaje im się wynieść z niego wszystkich rannych. Mimo iż, w akcję zostało zaangażowanych blisko  60 policjantów, nie udaje się na czas dotrzeć do wszystkich z pomocą…

To, że zespoły medyczne odgrywają bardzo ważną rolę w Policji jest oczywiste. Ich praca jest szczególnie widoczna   podczas imprez masowych, gdy w trakcie zamieszek udzielają pomocy rannym policjantom, a zdarza się, że i osobom postronnym. Policyjni ratownicy- bo o nich mowa –  interweniują  nawet  w sytuacjach niebezpiecznych.  Kim są?

To są przede wszystkim policjanci, w drugiej kolejności medycy czy ratownicy i cały personel medyczny, którzy mogą zostać wykorzystani do tego, by wejść w strefę zero –  tam, gdzie pogotowie może się nie pojawić” – powiedział podinsp. dr Paweł Jastrzębski – Kierownik Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa IBiPP WBW WSPol.

Celem warsztatów pn. „Przygotowanie zespołów medycznych Policji do działań w sytuacjach zagrożenia”., które rozpoczęły się  17 maja 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie było podniesienie poziomu umiejętności udzielania pomocy medycznej przez funkcjonariuszy Policji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia. Przez 3 dni policjanci szkolili się z taktyk i technik udzielania pomocy medycznej w niebezpiecznych sytuacjach z wykorzystaniem ambulansów i specjalistycznego sprzętu medycznego będących na wyposażeniu Policji.

 

(D.Bruski)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, szczytno, ćwiczenia
Śmiertelny wypadek w Bredynkach

Śmiertelny wypadek w Bredynkach na drodze 590 z Biskupca do Reszla. Motocyklista uderzył w drzewo i zginął na miejscu. Droga jest zablokowana. Na razie nie wiadomo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV