Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grupa Rosjan prosi o zmianę nazwy ronda Kaliningrad w Elblągu

Grupa Rosjan chce zmiany nazwy elbląskiego ronda Kaliningrad na Królewiec

Grupa mieszkańców rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego wnioskuje o to, by zmienić nazwę elbląskiego ronda Kaliningrad na Królewiec.

Pismo w tej sprawie wpłynęło do starostwa elbląskiego. Pod listem podpisało się kilkadziesiąt osób związanych z działalnością Rustama Vasiliewa, który organizował w Kaliningradzie wiele happeningów na rzecz przywrócenia miastu historycznej nazwy Koenigsberg, czyli Królewiec.

Jako pierwszy poinformował o tym elbląski historyk Lech Słodownik

To są młodzi Rosjanie, których optyka jest zdecydowanie bardziej propolska i prounijna, niż proputinowska. Autorzy listu uważają, że elblążanie nie zasługują na to, by jedno z głównych rond wiązało się z nazwiskiem sowieckiego zbrodniarza Michaiła Kalinina, którego podpis figuruje na rozkazie o rozstrzelaniu polskich oficerów w Katyniu. Oni znają czarną przeszłość bolszewizmu i Związku Radzieckiego i chcieliby, aby takie nazwy nie funkcjonowały.

Teraz elbląskie starostwo przekaże petycję Rosjan władzom Elbląga, bo to rada miasta decyduje o nazwie rond i ulic. Po otrzymaniu petycji sprawą będzie się mogła zająć komisja do spraw nazewnictwa.

Zobacz informację o inicjatywie grupy Rosjan

 

(aol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kaliningrad, Obwód Kaliningradzki, Rosjanie, list, rondo, wniosek
Nie ma kolejek na przejściach z Obwodem Kaliningradzkim

Trzy razy mniej podróżnych przekracza granice z Obwodem Kaliningradzkim na Warmii i Mazurach. Ma to związek z tymczasowym zawieszeniem Małego Ruchu Granicznego w związku ze szczytem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV