Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grzegorz Nowik ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej: Staramy się nie wchodzić w konflikt z ZHP, lepiej jest współpracować

– Nasza bratnia organizacja jest trochę bardziej „letnia”, jeśli chodzi o temperaturę ideową i wychowawczą, mimo to staramy się przyjaźnić z ZHP – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn harcmistrz Grzegorz Nowik, przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W Rybakach koło Olsztyna trwa Zlot 30-lecia ZHR. – W naszym statucie deklarujemy, że jesteśmy organizacją opartą na wartościach chrześcijańskich – powiedział Grzegorz Nowik i dodał:

Taka jest tradycja harcerska. To Związek Harcerstwa Polskiego odszedł w okresie PRL od podstawowego kanonu wartości. My staramy się odwoływać i wprost nawoływać do tej tradycji, w której harcerstwo zostało ukształtowane przed ponad stu laty. Cały nasz ruch jest tym, co się tliło i kumulowało w Polsce od lat 60. i 70. XX wieku. Niektóre środowiska kontestowały ówczesne harcerstwo. Po rozmowach Okrągłego Stołu w 1989 roku ujawniliśmy się i stworzyliśmy nową organizację. Mamy tyle samo lat co III RP.

Co ciekawe, między ZHP a ZHR nie ma konfliktów. Jak jednak przyznał przewodniczący ZHR, czasami między organizacjami iskrzy:

Co do zasady jednak staramy się nie wchodzić sobie w paradę, uważamy, że należy współdziałać i współpracować. Nasza bratnia organizacja jest trochę bardziej „letnia”, jeśli chodzi o temperaturę ideową i wychowawczą, lecz mimo to współpracujemy i staramy się przyjaźnić. Rozmawialiśmy ostatnio o wyzwaniach, jakie stoją przed młodzieżą. Świat się zmienił, od kiedy Robert Baden-Powell podpatrzył, w jaki sposób bawią się chłopcy, czym się interesują, a jego żona założyła skauting żeński.

W czasie jubileuszowego apelu, który rozpoczął Zlot 30-lecia ZHR, w mediach pojawiało się mnóstwo komentarzy i informacji o harcerzach, którzy zasłabli. Jak sytuacja wyglądała z perspektywy przewodniczącego ZHR?

Nasz tegoroczny Zlot jest mniej więcej wielkości Olsztynka. Sprawdźmy, jaki odsetek mieszkańców tego miasta korzysta z pomocy medycznej w ciągu dnia. Myślę, że te proporcje byłyby podobne. Trzeba wziąć pod uwagę, że wszystko odbywało się tuż po naszym przyjeździe, wielu harcerzy mogło być zmęczonych, panowała wysoka temperatura. Poza tym to są młodzi ludzie w wieku dojrzewania. Istotne jest to, w jaki sposób się daną osobą opiekujemy. Kiedy po apelu poszedłem do naszego polowego szpitala, było tam już zaledwie kilka osób. Omdleń było od kilkunastu do dwudziestu kilku w czasie samego apelu. To jest zjawisko normalne, chociaż oczywiście nie bagatelizujemy tego. Według mnie cała ta sytuacja to szukanie sensacji przez media.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Grzegorzem Nowikiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Grzegorz Nowik, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Olsztyński zespół Shannon gościł w studiu Radia Olsztyn

W najbliższy piątek o godzinie 20.00 w olsztyńskim amfiteatrze odbędzie się jubileuszowy koncert Olsztyńskiego zespołu Shannon, który w tym roku świętuje swoje 25-lecie. We wtorek zespół...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV