Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gwara warmińska niematerialnym dziedzictwem kulturowym

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego gwara warmińska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwszy wpis na tę listę z terenu Warmii i Mazur.

Fot. Łukasz Węglewski

Wniosek o wpisanie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego złożyli jesienią ubiegłego roku znawcy tej gwary i jej popularyzatorzy: historyk i regionalista prof. Izabela Lewandowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz rodowity Warmiak i autor książek o kulturze i życiu na dawnej Warmii Edward Cyfus.

Ludowe stroje Warmińskie. Fot. Łukasz Węglewski

Gwara warmińska jest, w porównaniu do innych gwar, bardzo miękka.

Charakteryzuje ją przed wszystkim to, że „i” po spółgłoskach dźwięcznych „b” i „w” brzmiało jak „zi, przez co np. słowo kobieta wypowiadano jako „kobzita”. Po spółgłoskach bezdźwięcznych „f”, „p” należało wymawiać „i” jako „si” np. piwo jako „psiwo”. Warmiacy używali też średniowiecznej koniugacji i deklinacji mówiąc „mawa” na współczesne „mamy”, czy „będziewa” na „będziemy”. Bardzo charakterystyczną cechą tej gwary było stawianie „ł” przed „o” np. „łorać” na czynność orania. Warmiacy używali też słów zapożyczonych z jęz. niemieckiego np. „glanc” to połysk, „kesel” to kocioł.

Rodowity Warmiak Edward Cyfus. Fot. S. Czachorowski

Jak poinformowała prof. Izabela Lewandowska:

Długo zastanawialiśmy się nad tym, jak ochronić gwarę warmińską, co zrobić, by ją z jednej strony ocalić, a z drugiej spopularyzować. Wpadliśmy na pomysł wpisania jej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek do ministerstwa złożyliśmy w listopadzie 2015 roku, a w ostatnim czasie uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź.

Profesor Izabela Lewandowska i Edward Cyfus w strojach warmińskich. Fot. ze strony prof. Lewandowskiej

W piśmie podpisanym przez wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego czytamy:

Mam nadzieję, że wpisanie gwary warmińskiej na listę przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego (…)

Warmia. Fot. Krzysztof Mikunda

W ocenie Edwarda Cyfusa wpisanie gwary warmińskiej na ministerialną listę może w znaczący sposób ją spopularyzować.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi ludzie zainteresują się gwarą warmińską, spróbują ją poznać, zaciekawią się i gwarą, i Warmią.

Fot. Łukasz Węglewski

Izabela Lewandowska i Edward Cyfus od lat popularyzują gwarę warmińską m.in. poprzez wydawanie elementarzy tej gwary (dla dzieci i dorosłych). Przez wiele lat na antenie Radia Olsztyn Edward Cyfus wygłaszał w gwarze felietony, wystąpił też na folkowej płycie zespołu „Hoboud”, śpiewającego warmińskie teksty. Teraz oboje mają kilka pomysłów na popularyzowanie gwary warmińskiej ale – jak zastrzegli – przedstawią je na konferencji prasowej pod koniec maja.

Edward Cyfus. Fot. Radio Olsztyn

Gwarą warmińską mówi dziś garstka głównie starszych ludzi, ale młodsi chcą się jej uczyć. Świadczy o tym m.in. zainteresowanie konkursami gwary dla uczniów, które organizuje szkoła w Dywitach. Nie wiadomo ile osób biegle mówi gwarą, ponieważ nikt tego nie badał.

Słowniczek warmiński

  • kermas – odpust
  • koło – rower
  • łobleka – ubranie, garnitur
  • łoboczyć – zobaczyć
  • łoroz – naraz
  • łójskygo lata – zeszłego lata
  • łubiglowano – wyprasowana
  • łurichtowane – przygotowane
  • mniedzionka – agrafka
  • policmon – policjant
  • stinol – smarkacz
  • stóf – blaszany, litrowy kubek z uchem
  • szurek – chłopiec
  • tanta – ciotka
  • tretuary – chodniki
  • zoki – skarpety

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego gromadzi żywe w danych regionach tradycje, czy zwyczaje do czego zobowiązuje nasz kraj Konwencja UNESCO podpisana w 2003 roku. Na liście znajduje się m.in. krakowska tradycja szopek, pochód Lajkonika, czy procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

Fot. Łukasz Węglewski

(pap/bsc)

Więcej w kultura, Warmia, gwara, dziedzictwo
Zespół Pieśni i Tańca Warmia

Śpiewają i tańczą od ponad 60 lat. Przez Zespół Pieśni i Tańca "Warmia" przewinęło się kilkaset osób. Kto i dlaczego dziś jest w "Warmii"? Jak wyglądają...

Zamknij
RadioOlsztynTV