Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Hakerzy nie muszą atakować stron, które odwiedzamy”. Sprawdź, jak nie paść ofiarą oszustów

Paweł Harajda ze Stowarzyszenia OLCAMP

Dziś w Bliższych spotkaniach rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w Internecie. Jak chronić siebie i swoje pieniądze w sieci? To pytanie zadaliśmy naszemu ekspertowi.

Paweł Harajda  ze Stowarzyszenia Olsztyńskich Informatyków OLCAMP, które specjalizuje się w ochronie danych oraz w rozwoju nowych technologii był gościem Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Jak najprościej sprawdzić – jeśli chodzi o bankowość, czy jesteśmy na dobrej stronie, czy nie padamy ofiarą jakiegoś oszustwa, gdzie ktoś próbuje wyciągnąć od nas dane logowania, szczegóły karty kredytowej lub nakłonić nas do określonego działania?

P. Harajda: Jest kilka elementów, na które musimy zwrócić uwagę. Ten podstawowy to jest „eska” przy adresie. Jeśli nasz adres  zaczyna się od https, a nie od httpp, to na 99,9% jesteśmy u siebie. Dalej należy pamiętać, że bank nigdy nie pyta nas o hasła w miejscach innych niż te, które on deklaruje, że są jego. No i trzecią kwestią jest mnogość narzędzi, które oferują banki. Mają tzw. podwójną autoryzację, to znaczy pozwalają nam w dwóch krokach zalogować się do konta.  Możemy również otrzymać potwierdzenie przy każdej wykonanej operacji na telefon komórkowy, mamy blokady wielkości wydawanych kwot i różne inne narzędzia.

A. Lipczyńska:  Cyberprzestępczość jest jednym z najważniejszych problemów bankowości elektronicznej. Uważajmy też na numer konta, bo on też niepostrzeżenie dla nas może się zmienić.

P. Harajda:  Tak. Hakerzy nie muszą atakować strony, którą odwiedzamy. Oni mogą siedzieć na naszym komputerze, zainfekować go jakimś drobnym wirusem, który nie ujawnia się w żaden sposób. Mogą tylko monitorować to, co mamy w schowku, czyli w tym miejscu, w którym znajdują się wszystkie rzeczy, które kopiujemy.  Kiedy wchodzimy na stronę banku czy innego miejsca, gdzie chcemy podać numer konta wirus siedzący i monitorujący to co kopiujemy do schowka zobaczy, że jest to np. numer konta i może go podmienić.

Posłuchaj całej rozmowy z Pawłem Harajdą.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autorka: D.Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Znęcał się nad partnerką i jej dziećmi. W więzieniu poczeka na proces

Na 3 miesiące trafił do aresztu trafił 21-latek z okolic Ostródy. Mężczyzna znęcał się nad swoją partnerką i jej dziećmi. Jak mówi starszy sierżant Anna Balińska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV