Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hanna Teodorowicz: dotacje na wymianę pieców popularne wśród osób najmniej zarabiających

Hanna Teodorowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Prawie ¼ wnioskodawców ubiegających się o pieniądze z programu „Czyste Powietrze” to osoby najbiedniejsze, które otrzymają 90-procentowe wsparcie – podkreślała w Porannych pytaniach Hanna Teodorowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Czyste Powietrze dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków. Będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 miliardy złotych. Osoby, które chcą uzyskać wsparcie to często najmniej zarabiający – dodała Hanna Teodorowicz.

Są to osoby o dochodach poniżej 600 złotych netto na członka gospodarstwa domowego. Założenia są ambitne. W kraju mamy około 5,5 miliona domów jednorodzinnych. Program zakłada wymianę źródeł ciepła bądź termomodernizację w 4 milionach domów, to 73 procent wszystkich domów jednorodzinnych.

Finansowanie programu „Czyste Powietrze” nie jest zagrożone – zapewniała Hanna Teodorowicz. Na razie przyjmowanie wniosków jest zamrożone. Urzędnicy podkreślają, że stało się tak, bo trzeba dostosować system informatyczny do nowej ulgi podatkowej. Hanna Teodorowicz mówiła, że nie jest to kwestią braku finansowania programu.

Mamy podpisane porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o udostępnianie środków. Są to środki publiczne. Wszystkie fundusze mają podpisane problemy i nie ma problemu.

Wczoraj w Olsztynie w siedzibie Funduszu podpisano pierwszych 8 umów na dofinansowanie wymiany lub zakupu nowych, ekologicznych pieców. W tym miesiącu ma być podpisanych około 40 umów.

Hanna Teodorowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, piec, wymiana, dotacja, termomodernizacja, czyste powietrze
Rząd dofinansuje wymianę pieców i docieplenie domów. W Olsztynie podpisano pierwsze umowy z programu „Czyste powietrze”

W Olsztynie podpisano osiem pierwszych umów z rządowego programu "Czyste Powietrze", dzięki któremu można m.in. otrzymać dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację domów. Do końca stycznia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV