Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Historia, którą trzeba znać. Posłuchaj audycji „Droga do Niepodległej”

Marszałek Józef Piłsudski, Archiwum Ryszarda Naruszkiewicza z Ostródy

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową.  Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali, sytuację polityczną w Warszawie zmieniło w sposób zasadniczy przybycie 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina uwolnionego z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego. Jego przyjazd wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców i tylko o jeden dzień wyprzedził wiadomość o tym, że w okolicach Compiegne delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni, które kończyło działania bojowe I wojny światowej.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna  pełniąca władzę w w dotychczasowym Królestwie Polskim, przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Piłsudski mając powszechne poparcie społeczne, zdecydował się przejąć władzę podkreślając w ten sposób jej ciągłość i legalny charakter. Nie wszyscy byli zadowoleni z tej procedury, wskazując na to, iż Piłsudski nie powinien być sukcesorem instytucji powołanej do życia przez okupantów.

Posłuchaj audycji Mirosława Sochackiego pt. Droga do Niepodległej

 

 

Redakcja: BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody Święta Niepodległości na Warmii i Mazurach

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia zakończyła się I Wojna Światowa. W rocznicę tych historycznych wydarzeń w większości polskich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV