Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

HIV może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Najstarsza osoba w Polsce, u której wykryto zakażenie miała 81 lat

Co sześć sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV – szacują eksperci z Krajowego Centrum AIDS. Większość osób zakażonych wirusem HIV żyje, nie mając świadomości drzemiącego niebezpieczeństwa. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dzień ten obchodzony jest od 1988 roku.

Dziś w Bliższych spotkaniach o AIDS.

Barbara Dolińska – diagnosta laboratoryjny i doradca w Punkcie konsultacyjno – diagnostycznym w olsztyńskim Sanepidzie była gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Czy oswoiliśmy się już z AIDS? A może jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że AIDS gdzieś jest, ale tak naprawdę przyjmujemy, że to nas nie dotyczy.

B. Dolińska: Raczej przyjmujemy opcję, że nas to nie dotyczy. Wiele osób wypiera ze swojej świadomości, że być może to jest dla niego realne zagrożenie. Niestety w Polsce i na świecie są prowadzone statystyki, że zakażenie wirusem HIV jest wykrywane w bardzo późnym stadium. Tak naprawdę każdy, kto miał więcej niż jednego partnera seksualnego, bądź jego jedyny partner seksualny miał innych partnerów, powinien to badanie wykonać. Wydaje mi się, że taka świadomość jest w społeczeństwie. Natomiast to, co niesie ze sobą zagrożenie zakażeniem, to tak naprawdę niewiedza. Teraz są skuteczne leki i to zakażenie nie przedstawia beznadziejnej perspektywy.

K. Kaszubski: Nie oznacza to zgonu w ciągu najbliższych kilku lat?

B. Dolińska: Nie. Teraz jest zupełnie inaczej.

I. Malewska: Mówiąc o AIDS, ta choroba początkowo objawia się jako problemy trawienne, osłabienie, ciągłe nawracające infekcje?

B. Dolińska: Tak, objawy grypopodobne. Także w tym okresie to jest często kamuflowane i tłumaczone przeziębieniem – bóle stawów, bóle kostne, podwyższona temperatura, której nie można zbić, powiększone węzły chłonne. Mogą także występować wysypki i objawy gastryczne.

Anonimowe bezpłatne badania można wykonać w każdy wtorek i czwartek w olsztyńskim Sanepidzie, gdzie działa Punkt konsultacyjno – diagnostyczny, od godziny 15 do 18. W tym roku w olsztyńskim punkcie przebadano blisko 500 osób. W tej grupie pięciu panów ma potwierdzony wynik zakażenia.

Posłuchaj rozmowy z Barbarą Dolińską

W naszym województwie pierwsze zakażenie wirusem HIV odnotowano w 1989 roku. Do 15 października 2018 roku w naszym regionie wykryto ogółem 736 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem HIV, z czego 33 w tym roku i jest to proces postępujący.

Jest to choroba wirusowa, która przenosi się w ściśle określonych warunkach. Jeszcze jakiś czas temu mówiono, że jest to choroba śmiertelna, dzisiaj wiemy jednak, że jest przewlekła. Leki, które się stosuje przy AIDS wydłużają życie nawet o kilkadziesiąt lat. Osoba, która wykryje zakażenie i stosuje się do zaleceń lekarza może żyć długie lata i może w ogóle nie mieć zespołu AIDS – powiedziała Elżbieta Michalak z oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie, gość Bliższych spotkań.

Posłuchaj rozmowy z Elżbietą Michalak

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w hiv, aids
Rośnie liczba zachorowań na choroby weneryczne

Lekarze ostrzegają, że rośnie liczba zarażonych chorobami wenerycznymi. Problem dotyczy zwłaszcza młodych ludzi. UNICEF ostrzega, że do 2030 roku na świecie liczba nowych zakażeń wirusem HIV...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV