Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kossakowski: ostatnie wydarzenia na Igrzyskach są pokłosiem nieuregulowanego prawa antydopingowego w Polsce

Wojciech Kossakowski. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Gościem Andrzeja Piedziewicza w parlamentarnych Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn był Wojciech Kossakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości i członek sejmowej komisji kultury fizycznej i sportu. 

Sejm przyjął niedawno ustawę dotyczącą zwalczania dopingu w sporcie.  Poparła ją także opozycja. Według Kossakowskiego to bardzo ważne,  ponieważ dokument, który obowiązywał do tej pory był przestarzały, a przepisy niedostosowane do dzisiejszego prawa:

To co się działo ostatnio na Igrzyskach, te afery z dopingiem – to jest pokłosie tego, że polskie prawo antydopingowe nie było uregulowane. Tą ustawą chcieliśmy przede wszystkim wprowadzić definicję dopingu, ponieważ ona nie była tak sprecyzowana jak teraz. Powołaliśmy też Polską Agencję Antydopingową.

Gość Porannych Pytań dodał, że dzięki temu kontrolerzy antydopingowi będą mieli określone wymogi i uprawnienia. Wprowadzony zostanie obowiązek poddawania się kontroli przez zawodników. Nowym organem bedzie panel dyscyplinarny, do którego będzie się można odwołać w razie jakiś niejasności. Zmiany mają objąć także przepisy karne. – Ustawa będzie obejmować wiele dziedzin, aby zapobiec tym wszystkim skandalom, które się dzieją. W porównaniu do reprezentantów innych krajów polscy sportowcy mają mniej do czynienia z dopingiem – przyznał na antenie gość Porannych Pytań. – To nie jest zjawisko na szeroką skalę, niemniej jednak wydarzenia na ostatnich Igrzyskach położyły się cieniem na to wszystko.

Andrzej Piedziewicz zapytał posła PiS również o projekt ustawy dotyczący lustracji w polskim sporcie. Według niej byli współpracownicy PRL-owskich służb nie mogliby być działaczami sportowymi. – Chcemy, żeby sport był czysty w każdym wymiarze – skomentował Wojciech Kossakowski. – To motto tego wszystkiego. Chcemy oczyścić sport z dawnych działaczy SB. Sport ma być przykładem dla młodzieży. Uważamy, że tam powinny się znajdować osoby nieskazitelne.

Na najbliższym posiedzeniu sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej. Tej, która ma sprawić, że z polskich miast znikną nazwy ulic gloryfikujące poprzedni ustrój. Senatorowie chcą, by do ustawy wpisać też pomniki.

Tu pojawiają się odwieczne problemy. W Olsztynie mamy relikt przeszłości tzw. szubienice. Ta ustawa umożliwiłaby wojewodom, po zaopiniowaniu Instytutu Pamięci Narodowej, usunięcie takiego pomnika. Jeżeli nie byłoby właściciela gruntu, wtedy koszty ponosiłoby państwo.

Wojciech Kossakowski na pytanie – czy ustawy nie można było dobrze napisać od razu, odpowiedział, że nikt nie jest nieomylny. Natomiast liczy, że ta zmiana uporządkuje w całości sprawę dekomunizacji.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zajął się tematem bezdomnych zwierząt. Wysłał w tej sprawie interpelację do ministra rolnictwa, pisząc, że mieszkańcy zwracali uwagę na ten problem:

Ten temat pojawia się bardzo często przed wakacjami. Ludzie wyjeżdżają i pojawia się problem, co zrobić z kotem lub psem. Zdarza się, że w ten sposób trafiają na ulice. Zwróciłem się z sugestią, aby czipować wszystkie zwierzęta. Uzyskałem odpowiedź, że ministerstwo przychyla się do mojego pomysłu. Planują rozpoczęcie prac nad takim zapisem w ustawie. Znakowanie takich zwierząt ułatwiałoby identyfikację. Osoby, które pozbyłyby się zwierzaka, byłyby zmuszone do zaopiekowania się czworonogiem, albo zapewnienia mu lepszego domu.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie obowiązek czipowania zwierząt miałby wejść w życie. Na razie trwają prace nad projektem

Dziś (20 maja) Noc Muzeów. Z tej okazji będzie można wejść także do Sejmu i zobaczyć słynne sejmowe kuluary, to miejsce, gdzie toczą się mniej formalne rozmowy między posłami. Tam nie wchodzą nawet dziennikarze. – Kuluary są specyficznym miejscem – zgodził się poseł Kossakowski:

Można tam wejść jedynie za okazaniem legitymacji poselskiej (…). To nie jest szeroki korytarz – do 3 metrów. Przez niego wchodzimy na salę posiedzeń. Podczas obrad żadna z osób postronnych nie może tam wejść. Jest to też miejsce ważnych, ale nieformalnych rozmów. Spotykają się tam wszyscy posłowie, wszystkich ugrupowań. Możemy ze sobą rozmawiać i wymieniać się swoimi uwagami, sugestiami.

Kuluary sejmowe można zobaczyć dzisiaj (20.05) od godziny 19:00 do 1:00 w nocy.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Wojciechem Kossakowskim

00:00 / 00:00

 

(A.Podbielska)

Więcej w sport, ustawa, dekomunizacja, bezdomne zwierzęta, Wojciech Kossakowski
W audycji „Jeden na Jednego” dyskusja o relokacji migrantów i dekomunizacji nazw ulic i placów

W audycji gościli: Jarosław Babalski, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość i Tomasz Pitura z Kukiz15. Audycję prowadził Leszek Tekielski. Leszek Tekielski: W parlamencie europejskim obyła się dziś...

Zamknij
RadioOlsztynTV