Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Huśtawki na przystankach, promorower i nurkowisko – wśród propozycji do budżetu obywatelskiego. Sprawdź o czym jeszcze marzą mieszkańcy Olsztyna :-)

Panorama Olsztyna. Fot. Ł. Węglewski

Olsztynianie złożyli ponad 180 wniosków, niektóre z nich będą miały szansę na realizację w 2018 roku.

Aneta Szpaderska – kierująca biurem komunikacji i dialogu obywatelskiego w olsztyńskim ratuszu

Po raz piąty zbieraliśmy pomysły naszych mieszkańców na projekty obywatelskie, które będą realizowane z budżetu miasta w 2018 roku. Olsztyniacy złożyli ponad 180 wniosków, które zawierają pomysły z różnych dziedzin, od małych inwestycji osiedlowych typu chodnik, do większych – jak pakiet imprez kulturalno-rozrywkowych na Starówce czy nowe alejki w parkach. Ich statusy zmienią się w miarę oceny a główną listę zamieścimy 23 czerwca. Warto zauważyć, że nasi wnioskodawcy mają również drogę odwoławczą, z czego zawsze chętnie korzystają.

W tym roku wszystkie złożone wnioski są widoczne na stronie glosujobo.olsztyn.eu

Wśród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców Olsztyna są te dotyczące poprawy infrastruktury m.in. budowy czy naprawy chodników, budowy siłowni pod chmurką czy ukwiecenia terenów zielonych. Są także zaskakujące pomysły takie jak zorganizowanie nurkowiska w jeziorze Krzywym – miejsca, gdzie można bezpiecznie uczyć się nurkować w dzień i w nocy.

Inny ciekawy pomysł to budowa promoroweru, pływającej platformy, która przewoziłaby turystów i mieszkańców – rowerzystów z jednego brzegu jeziora Krzywego na drugi. Aktywnemu wypoczynkowi ma także służyć łąka piknikowa nad jeziorem Długim. Pomysłodawcy chcą, by znalazło się tam miejsce na kamienny grill i stojaki rowerowe.

Strefa sportowa i rekreacyjna, ale nie dla ludzi a dla psów – to marzenie ich właścicieli. Pomysłodawcy wybiegu dla czworonogów uważają, że w Olsztynie brakuje terenów, gdzie ich psy mogłyby swobodnie biegać, ale i pobawić z innymi czworonogami.

Tym którzy nudzą się, czekając na tramwaj czy autobus dedykowany jest pomysł „huśtawki na czekanie”. Pomysłodawcy proponują montaż prostych sznurkowych huśtawek właśnie na przystankach. – Każdy obywatel starszy czy młodszy byłby zachwycony – przekonują inicjatorzy.

Są i pomysły na zwiększenie kontroli nad samorządowcami. Projekt „Transparentna Rada Miasta” dotyczy zainstalowania systemu obrazu i dźwięku z sali obrad rady miasta. – Rejestracja obrad sesji doda transparentności rządom na poziomie samorządom a zainteresowanym obywatelom umożliwi być na bieżąco z działaniami samorządu. Świadomość społeczno-polityczna jest w obecnych czasach sprawą elementarną  – napisali we wniosku pomysłodawcy.

Spośród około 180 wniosków, ponad 50 to projekty ponadosiedlowe. O wyborze projektów do realizacji zdecydują mieszkańcy poprzez głosowanie, które odbędzie się jesienią.

Inwestycja realizowana na jednym osiedlu nie może przekroczyć 110 tysięcy złotych a dużego, miejskiego – 300 tysięcy złotych – wyjaśnia Aneta Szpaderska.

Z roku na rok frekwencja wśród głosujących rośnie, co nas cieszy, bo każde zaangażowanie w życie miasta ma swoją wartość. Na 23 osiedlach zrealizujemy przynajmniej jeden projekt, to zależy od ich wartości oraz 4 wnioski ogólnomiejskie.

Fot. Łukasz Węglewski

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, projekt, budżet obywatelski
Czy władze Olsztyna wypowiedziały wojnę kierowcom? Posłuchaj debaty Polskiego Radia Olsztyn

Władzom Olsztyna zależy na przesadzeniu kierowców do tramwajów, wyprowadzeniu ruchu samochodowego z centrum Olsztyna i uprzywilejowaniu komunikacji miejskiej. System informatyczny zarządzający ruchem drogowym w Olsztynie dostaje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV