Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Sułkowski: stoję poza boiskiem, ale pokazuję, jak zmienić oblicze gry

Piotr Sułkowski, fot. Sławomir Ostrowski

Gościem Barbary Fedoniuk jest Piotr Sułkowski – doktor sztuki muzycznej, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego.

Piotr Sułkowski (urodzony w 1970 roku) – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, najpierw na Wydziale Wychowania Muzycznego (1993), później dyrygentury (1996) w klasie Jerzego Katlewicza.

Doskonalił swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Helmutha Rillinga i Johna Eliota Gardinera w Niemczech, a także w USA, jako stypendysta Oregon Bach Festival.

Już w czasie studiów aktywnie uczestniczył w życiu muzycznym miasta Krakowa współtworząc festiwal Forum Młodych Kompozytorów oraz zakładając na Akademii Muzycznej w Krakowie orkiestrę kameralną Sinfonietta – Forum Sinfonia. Z zespołem liczne tournées, zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. USA, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania). Otrzymał stypendium twórcze prezydenta Krakowa.

Ogromne doświadczenie operowe zdobył w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a w latach 2006-07 dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Opera Wildwood Festival AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym. Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań (m.in. Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69 K. Szymanowskiego, 2007). W 2007 r. wraz z zespołem Opery Krakowskiej wykonał światowe prawykonanie oratorium krakowskiego kompozytora D. Reguckiego Cracovia est.

Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną. Prowadzi zespoły wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie i w Bydgoszczy oraz chór i orkiestrę Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie. (bfed/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi
Jan Kanty-Pawluśkiewicz: komponowałem muzykę z czystej potrzeby

Z nostalgią wspomina majowe zapachy miejsca z lat dzieciństwa, które już nie istnieje. Pod karą groźby zakończył szkołę muzyczną w Nowym Targu, by potem stać się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV