Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ich droga do Polski była bardzo trudna. W Braniewie powitano repatriantów z Kazachstanu

Fot. M. Lewiński

Polska rodzina państwa Czetwierk z Kazachstanu znalazła nowy dom. Zamieszkali w Pozezdrzu w powiecie Węgorzewskim, ale pomoc w repatriacji nadeszła z Braniewa. To tam zorganizowano dla nich oficjalne spotkanie powitalne.

Państwo Tatiana i Mikołaj Czetwierk pochodzą z miasta Pietropawłowsk w północnym Kazachstanie. Geograficznie to już południowe obrzeża zachodniej Syberii. Mają troje dzieci: dwóch dorosłych synów i córeczkę, która uczy się w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Pan Mikołaj jest spawaczem, a pani Tatiana do tej pory pracowała jako kierownik pociągów osobowych. Do Polski chcieli trafić przede wszystkim ze względu na swoje korzenie – zarówno pani Tatiana, jak i pan Mikołaj mówią, że większa część ich rodziny to Polacy.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną nam pomoc. Otaczają nas ludzie dobrej woli

– podkreślał Mikołaj Czetwierk.

Droga do repatriacji była jednak trudna. Opisywaliśmy w naszej audycji „Śliska sprawa”. Formalności udało się załatwić dopiero po zmianie władzy w braniewskim urzędzie miasta, do której doszło przy okazji ostatnich wyborów samorządowych. Repatriację zainicjowali mieszkańcy. Powołali specjalny komitet społeczny, na czele którego stanął Edward Szuszkiewicz:

Wspólnie podjęliśmy już decyzję, że repatriantami będziemy zajmować się dalej

– zapewnił w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn.

Komitetowi wtórował aktualny burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki

To sytuacja, która daje paliwo do dalszych działań. Jest dowodem, że warto działać

– mówił Sielicki.

Rodzina otrzymała obywatelstwo, ma także polskie paszporty.

Państwo Tatiana i Mikołaj Czetwierk zdecydowali się zamieszkać w Pozezdrzu, między Giżyckiem a Węgorzewem u boku swojej polskiej rodziny. Na spotkaniu w Braniewie był także wójt tej gminy Bohdan Mohyła:

Apeluję do ludzi dobrej woli i do samorządowców: przyjmujcie repatriantów.

Dane wskazują, że w latach 1994–2000 na zaproszenie gmin do Polski wróciło 2 tysiące Polaków z Kazachstanu, a do 2015 r. – 7 tysięcy. Natomiast po nowelizacji ustawy o repatriacji w 2017 r. do kraju wróciło już 2 tysiące osób. Na repatriację czekają nadal m.in. 3 tysiące Polaków żyjących w Kazachstanie.

Najnowsze dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazują z kolei, że Polaków i osób polskiego pochodzenia podlegających prawu repatriacji jest ok. 60 tysięcy.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w repatrianci
Potomkowie Polaków zesłanych na Wschód wypoczywają na Warmii. „Majówki dla Rodaka łączą nas między sobą i uczą kultury przodków”

Po raz kolejny studenci pochodzenia polskiego przyjechali do Nowego Kawkowa na Warmii na zaproszenie Fundacji dla Rodaka. Potomkowie Polaków zesłanych do Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV