Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ich groby rozrzucone są po całym świecie. W Markajmach uczczono pamięć poległych żołnierzy brytyjskich

Fot. K. Piasecka

Na tym cmentarzu spoczywa niemal trzy tysiące jeńców różnych narodowości m.in. rosyjskich, polskich, rumuńskich, francuskich i serbskich. W Markajmach koło Lidzbarka Warmińskiego pochowani są też Brytyjczycy, którzy dostali się do niemieckiej niewoli na froncie zachodnim i zmarli po przewiezieniu do stalagu w Prusach Wschodnich.

Dziś, podczas Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej – uczczono ich pamięć. Ich groby rozrzucone są po całym świecie. W czasie pierwszej wojny światowej poległo ponad milion Brytyjczyków. Na cmentarzu wojennym w Markajmach koło Lidzbarka Warmińskiego powstała odrębna kwatera z trzydziestoma dziewięcioma stelami nagrobnymi angielskich jeńców, zmarłych w latach 1916-19. Na trzynastu nagrobkach umieszczono osobiste inskrypcje, jakich życzyły sobie rodziny pochowanych tutaj żołnierzy.

To miejsce ważne również dla mieszkańców Warmii i Mazur. W Lidzbarku Warmińskim również był niemiecki obóz, w którym ginęli jeńcy. Tylko niektórych można było zidentyfikować

– mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski.

Większość grobów ma tu charakter symboliczny, bo przed ponad 50 laty szczątki wielu jeńców ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Malborku.

Spoczywa tu wielu żołnierzy równych narodowości. Ważne jest, by kultywować pamięć poległych

– mówi pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego, Jarosław Babalski.

Na uroczystościach obecny był również pułkownik Dominic Morgan, Brytyjski Attache Obrony w Polsce. Przekonywał, że cmentarz w Markajmach ma duże znaczenie historyczne.

To ważne dla wszystkich członków wspólnoty brytyjskiej, żeby czcić pamięć poległych. Oddajemy hołd tym, którzy zginęli. Myślę, że cmentarz w Markajmach koło Lidzbarka jest jednym z piękniejszych miejsc pamięci. Jest tu wyjątkowa atmosfera

– powiedział Dominic Morgan.

Dodajmy, że Markajmy są obecnie jednym z pięciu cmentarzy brytyjskich w Polsce, na którym spoczywają Brytyjczycy polegli w pierwszej wojnie światowej.

Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

 

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cmentarz, uroczystości, Markajmy, polegli
„Czcimy pamięć zmarłych tak jak każe tradycja”. Na olsztyńskich cmentarzach jest znacznie spokojniej niż wczoraj

  Odwiedzający groby skupiają się na refleksji i zadumie. Dziś w kościele katolickim jest Dzień Zaduszny poświęcony wspomnieniu i modlitwie za wszystkich zmarłych wierzących w Chrystusa,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV