Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szli dla Życia i Rodziny

Marsz dla życia i rodziny w Olsztynie, fot. Łukasz Węglewski

Kilkaset osób przeszło ulicami Olsztyna w Marszu Życia i Rodziny.

Były balony, dziecięce piosenki i liczne hasła promujące działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej w Polsce, zachęcające polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo oraz potępiające aborcję.

Organizator marszu Janusz Prucnal z Diakonii Życia Ruchu Światło Życia przyznaje, że tym roku w marszu wzięło udział mniej osób niż przed rokiem. Ważne jest abyśmy się razem się cieszyli, afirmowali rodzinę, że tę rodzinę mamy i pokazywali to, że rodzina jest dla nas czymś ważnym. Również i to, że życie jest dla nas ważne od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił Prucnal.

Ksiądz infułat Jan Górny wikariusz biskupi do spraw duszpasterskich archidiecezji warmińskiej, uczestnik marszu, zwrócił uwagę na poważny kryzy demograficzny dotykający nasze społeczeństwo.

Polska przeżywa kryzys demograficzny i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie mówiona jako slogan, ale jako rzeczywiste zagrożenie. W statystykach tzw. dzietności na 222 kraje Polska jest na 209 miejscu czyli praktycznie na szarym końcu. – podkreślił Górny.

Jesteśmy przywiązani do naszych najbliższych i chcemy razem z nimi być to jest naturalne przesłanie. To jest też dowód w jakim złym kierunku zmierza nasza cywilizacja i społeczeństwo jeżeli my musimy sobie o takich podstawowych rzeczach przypominać – podkreślił poseł PiS Jerzy Szmit.

Marsz przeszedł ze Starówki po Halę widowiskowo sportową Urania gdzie rozpoczął się piknik rodzinny. (kkasz/łw)


Marsz dla Życia i Rodziny na Warmii i Mazurach

Marsze Życia i Rodziny przeszły ulicami ponad stu miast. Na Warmii i Mazurach odbyły się w Olsztynie, Elblągu, Ełku, Szczytnie, Giżycku, Gołdapi i Ostródzie, a po raz pierwszy – także w Piszu.

W tym roku uczestnicy szli pod hasłami promującymi działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Zachęcali również polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo. Marsze Życia i Rodziny wyruszyły po południu i kończyły się rodzinnymi piknikami.

Jako pierwszy – wyruszył marsz w Giżycku – spod Kościoła św. Brunona – na Plażę Miejską. Z placu amfiteatru ruszyli mieszkańcy Ostródy i przeszli na stadion miejski. W tym samym czasie z Pl. Juranda ruszył marsz w Szczytnie. Piknik odbył się przy parafii Wniebowzięcia NMP.

W Piszu – Marsz Życia i Rodziny przeszedł z parafii matki boskiej ostrobramskiej na osiedlu Wschód do Piskiego Domu Kultury.

W Gołdapi marsz rozpoczął się w kościele św. Leona i Bonifacego, skąd uczestnicy przeszli do parafii NMP Matki Kościoła, gdzie Akcja Katolicka zbierała podpisy pod ustawą i inicjatywami prorodzinnymi.

W Elblągu marsz wyruszył sprzed kościoła o. Redemptorystów przy ul. Robotniczej i doszedł pod Katedrę św. Mikołaja.

Marsz dla Życia i Rodziny to inicjatywa Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. (kkan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w religia, marsz, rodzina
Uwrażliwić społeczeństwo

W olsztyńskim Amfiteatrze im. Czesława Niemena odbył się Festyn Rodzinny Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Tegoroczne hasło brzmiało "Rodzina a przekaz wartości i tradycji". Uczestniczyły w nim najuboższe...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV