Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ile czasu potrzebujemy aby się z kimś zaprzyjaźnić? Zbadali to amerykańscy naukowcy

Fot. Fotolia.com

 

W przyjaźni czas jest na wagę złota, a na pewno może zaważyć na tym czy relacje łączące nas z innymi pozostaną koleżeńskie czy staną się przyjacielskie. Badania wskazują, że potrzebujemy 200 godzin, aby zawiązać z kimś bliską, przyjacielską więź.

Profesor Robin Dunbar twierdził, że przyjaźń ma wiele warstw, twierdził również, że możemy mieć w sumie ok. 150 znajomych – tylko tyle albo aż tyle znaczących związków możemy zapamiętać i poradzić sobie z nimi. Idąc tym tropem profesor Jeffrey Hall z University of Kansas postanowił bliżej przyjrzeć się przyjaźni, jak również temu, ile czasu zajmuje nam przejście z relacji kumpelskiej do przyjacielskiej.

Dunbar twierdził na przykład, że większość ludzi klasyfikuje relacje w następujący sposób: znajomi, zwykli przyjaciele, przyjaciele i najlepsi znajomi. Teoretyzował także, że większość z nas nawiązuje bardzo bliskie relacje z pięcioma osobami, bardzo dobrymi znajomymi czy też dalszymi przyjaciółmi nazwiemy około 15 osób.

Hall przeprowadził dwa oddzielne badania w celu dalszego zbadania tych warstw, ze szczególnym uwzględnieniem czasu spędzonego razem skorelowanego z bliskością.

W pierwszym badaniu wzięły udział dorosłe osoby, które niedawno przeprowadziły się do nowego miejsca, Hall poprosił ich o wskazanie kogoś, kogo właśnie poznali. Każdy uczestnik musiał ujawnić, jak się poznali, ile czasu spędzili razem, a następnie po dłuższym czasie badani mieli sklasyfikować osiągnięty poziom znajomości w skali od znajomego do najlepszego przyjaciela.

W drugim badaniu Hall poprosił 112 studentów pierwszego roku o wymienienie dwóch nowych osób, z którymi się spotkali, następnie przez 9 tygodni badał to jak rozwijały się te relacje.

Po dokładnych analizach Hall uznał, że uzyskanie statusu najlepszego przyjaciela zajęło około 200 godzin, a przejście od statusu znajomych do przyjaciół trwało 50 godzin, a od przypadkowych znajomych do przyjaciół 90 godzin.

Podkreślił, że spędzenie z kimś 200 godzin nie gwarantuje tego, że z kimś się zaprzyjaźnimy, najważniejsza jest jakość czasu spędzanego razem.

„Kiedy spędzasz czas żartując, prowadząc sensowne rozmowy, spotykając się – wszystkie te rodzaje komunikacyjnych epizodów przyczyniają się do szybszego rozwoju przyjaźni” – powiedział Hall na łamach „Psychology Today”.

Odwrotny efekt można zaobserwować między kolegami, którzy przekroczyli 200-godzinny próg i dalej pozostali znajomymi. „Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do biura i mówimy: <hej> i to wszystko – ten bardzo podstawowy poziom interakcji rzadko prowadzi do bliskiej przyjaźni, niezależnie od tego, ile godzin spędzonych razem” – wyjaśnia.

Zaznacza, że w przyjaźń trzeba inwestować, poświęcać jej czas i ją pielęgnować.

Autor: mdn/jbr (PAP Life)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, przyjaźń, kolega
Duży wzrost słuchalności Radia Olsztyn w stolicy Warmii i Mazur. „Dziękujemy za zaufanie i przywiązanie do naszego programu”

Radio Olsztyn i RMF FM to najchętniej słuchane stacje w Olsztynie. To wynik najnowszych badań pracowni Kantar MillwardBrown. Według najnowszych danych nasza rozgłośnia znalazła się na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV