Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ile gmin z Warmii i Mazur jest przyjaznych pszczołom?

Gdyby nie pszczoły, rośliny nie mogłyby się rozmnażać, fotolia

Aż 13 gmin w województwie warmiński- mazurskim może poszczycić się tytułem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Są to: Elbląg, Iłowo – Osada, Płośnica, Rozogi, Pasłęk, Gietrzwałd, Wydminy, Stare Juchy, Rychliki, Młynary, Prostki, Dobre Miasto i Jedwabno.

To już druga edycja akcji  zainicjowanej na Kujawach. Chodzi o podejmowanie działań, na rzecz ochrony pszczół oraz do projektowania przestrzeni miejskiej tak, aby była przyjazna zapylaczom. Ale też  o edukację – dzieci, ale też dorosłych. Elbląg chce pójść dalej, oprócz uprawiania miododajnych roślin i stosowania bezpiecznych metod upraw miejskiej zieleni chce mieć swoje ule. To sprawa bardzo skomplikowana, ale możliwa – tłumaczy inicjator przedsięwzięcia, radny Klubu Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowszyński.

Elbląg chce skorzystać z doświadczeń miast, które mają pasieki. Chodzi głównie o bezpieczeństwo mieszkańców. Projekt uchwały jest tworzony od wczesnej jesieni razem z nieformalnym miejskim pszczelarzem, który podejmuje latem akcje związane z pojawianiem się w Elblągu rojów pszczół.

Projekt uchwały o miejskich ulach w Elblągu będzie gotowy zaraz po Nowym Roku. Dodajmy, w tym roku Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom podpisało 212 gmin.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, pszczoły, Paweł Kowszyński
W Elblągu zakończyły się ćwiczenia Anakonda 18. W uroczystościach uczestniczyli Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak

Prezydent Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystości zakończenia międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Anakonda 18, a także w przyznaniu stacjonującemu w Elblągu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV