Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ilu wiernych modli się podczas niedzielnej Mszy świętej? W kościołach wielkie liczenie

Msza święta w kościele w Gudnikach. Fot. Jolanta Grzyb

W parafiach katolickich w całej Polsce po każdej  Mszy świętej, przed wejściem do kościołów i kaplic, staną ministranci, aby policzyć osoby wychodzące ze świątyni. Wcześniej policzeni zostaną także ci, którzy przystępują do komunii – osobno kobiety i mężczyźni.

Doroczne badanie ma pokazać rzeczywisty poziom praktyk religijnych wśród katolików. Liczenie jest prowadzone na zlecenie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, a obejmie ponad dziesięć i pół tysiąca parafii – mówi dyrektor instytutu, ks. doktor Wojciech Sadłoń.

00:00 / 00:00

Badanie jest organizowane jesienią, w zwykłą niedzielę, gdy nie wypada dodatkowa religijna uroczystość. Według danych opublikowanych przez ISKK w ubiegłym roku, do Kościoła chodzi około 40 procent Polaków, a do komunii przystępuje 17 procent. Tradycyjnie, najlepiej wypadły w statystyce diecezje południowo-wschodniej Polski. Największy odsetek uczestnictwa w Mszach świętych niedzielnych odnotowano w diecezji tarnowskiej – 70,5 procent. Najmniejszy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej – 26 procent.

Liczenie wiernych w Olsztynie
Doroczne badanie ma pokazać rzeczywisty poziom praktyk religijnych wśród katolików, dlatego badanie zostało przeniesione na zwykłą niedzielę – wyjaśnia ks. Janusz Wieszczyński, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Ks. Jacek Możejko z Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie dodaje, że w małych miejscowościach procent wiernych uczęszczających regularnie na niedzielne Msze święte i przystępujących do komunii świętych jest wyższy niż w większych ośrodkach.

00:00 / 00:00

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

…………………………

Autor: IAR/K.Kantor/D.Grzymska
Redakcja: Ł.Węglewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Msza święta
Msza polowa dla pielgrzymów ŚDM goszczących w Elblągu

Elbląg jest jednym z wielu polskich miast, goszczących pielgrzymów, którzy wybierają się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Młodzi ludzie nie tylko tylko zwiedzają, ale i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV