Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Imponujący sukces „Bożego Ciała” w polskich kinach

Film „Boże Ciało” wszedł do kin w miniony piątek i z miejsca zanotował znakomity wynik w box office. W premierowy weekend wyświetlania polski kandydat do Oscara przyciągnął do kin aż 165 666 osób.

Jest to najlepsze otwarcie krajowego filmu od czasu premiery „Polityki” oraz drugi z rzędu film Jana Komasy, który notuje frekwencyjny sukces w pierwszy weekend na ekranach. Przypomnijmy, że poprzednie dzieło reżysera, hitowa superprodukcja „Miasto 44″, w analogicznym okresie przyciągnęło do kin 191 000 osób, by zejść z ekranów z wynikiem 1 756 000 widzów. „Boże Ciało” ma wszelkie warunki, by utrzymać pasmo sukcesów Komasy. Film jest bowiem najlepiej ocenianą polską produkcją roku – w serwisach Mediakrytyk i Rotten Tomatoes średnia ocen recenzentów wynosi odpowiednio 8,2 oraz 89% – to najwyższe wyniki polskiego filmu fabularnego od czasów „Zimnej wojny”.

Światowa premiera „Bożego Ciała” odbyła się na Festiwalu w Wenecji, gdzie ekipa otrzymała aż dwie nagrody. Obraz Jana Komasy został także zaprezentowany w sekcji Contemporary World Cinema w ramach Festiwalu Filmowego w Toronto. Azjatycka premiera obrazu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej. „Boże Ciało” triumfowało również podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na festiwalach w Al-Dżunie i w Reykjaviku. Na osiągnięciach festiwalowych dobra passa „Bożego Ciała” się nie kończy. Produkcja będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W planach jest również 8-odcinkowy serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza.

„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”) i Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok”), a także Barbara Kurzaj („Zabawa zabawa”, „Moje córki krowy”, „Oda do radości”), Zdzisław Wardejn („Kogel-mogel”, „Komedia małżeńska”) oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka”).

Fascynującą muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona. „Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi

 

Ł.A/mat. prasowe

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Janusz Cichoń: Mam nadzieję, że w tej kadencji współpraca z Prawem i Sprawiedliwością będzie układać się lepiej

Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej ma nadzieję, że w nowym parlamencie opozycji będzie łatwiej współpracować z Prawem i Sprawiedliwością. Polityk, który dostał się do Sejmu z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV