Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inicjatywa #Wielkanoc – stwórzmy wirtualny stół wielkanocny

Fot. fotolia.pl

 

Epidemia uniemożliwia nam spotkania z rodziną i znajomymi, ale możemy przesyłać im zdjęcia, filmy z życzeniami i umieszczać je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wirtualny stół wielkanocny – zachęca ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.

„W te święta nikt nie może czuć się samotny i odizolowany, dlatego twórzmy wspólnotę posługując się nowymi mediami. Wiele osób będzie nam za to wdzięcznych, że jesteśmy razem i o nich pamiętamy” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Dodał, że – jak mówił św. Jan Paweł II – „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana, także przez nowoczesne media”.

W przekazanej informacji rzecznik Episkopatu podkreślił, że „to pierwsze święta, gdy dla dobra nas samych oraz naszych rodzin i całego społeczeństwa, powinniśmy zostać w domu i świętować w gronie osób, z którymi mieszkamy”.

Nie oznacza to, że mamy w tym czasie być samotni i smutni. Nowe technologie dają nam duże możliwości komunikacji w prosty sposób. Kontaktujmy się z naszymi rodzinami, składajmy sobie życzenia telefonicznie i on-line. W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny przesyłajmy filmiki i zdjęcia z naszych domów i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Dzięki temu stworzymy wspólnotę przy wirtualnym stole wielkanocnym. Nie zastąpi to naszych bezpośrednich spotkań, ale w obecnej trudnej sytuacji pozwala utrzymywać nasze relacje. Jest to szczególnie ważne dla osób będących w izolacji i kwarantannie. Dzielmy się radością i nadzieją, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa

– powiedział rzecznik.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił do łączenia się w modlitwie poprzez transmisje wielkanocnych mszy świętych oraz do pobłogosławienia pokarmów w domu.

W tym roku, z powodu epidemii, w kościołach nie odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. Księża biskupi poprosili, by ojciec rodziny lub inna osoba, odmówili przed wielkanocnym posiłkiem błogosławieństwo, którego formułę można znaleźć m.in. na stronie Radia Olsztyn. Możemy też odczytać fragment Ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa.

– dodał.

Rzecznik Episkopatu poprosił, aby w Święta Wielkanocne pamiętać także o osobach potrzebujących pomocy oraz modlić się w intencji ustania epidemii, chorych, zmarłych i ich rodzin oraz służb medycznych.

Autor: Magdalena Gronek (PAP)

Święconka 2020. Jak błogosławić pokarmy w domu? Zobacz tekst modlitwy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc
Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Dzisiaj przypada Niedziela Wielkanocy Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone od czasów apostolskich. Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV