Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Innowacje i ich zastosowanie w różnych dziedzinach życia

Fot. fotolia

Dziś głównym tematem w Bliższych spotkaniach były innowacje i ich zastosowanie w różnych dziedzinach życia, m.in. w rolnictwie, szkolnictwie czy sztuce.

Gościem Krzysztofa Kaszubskiego był Paweł Harajda z OLCAMP Olsztyn, który podobno na Warmii i Mazurach najlepiej zna się na internecie i jego zawiłościach.

K. Kaszubski: Rozwiązania internetowe w ciągu ostatnich 20 lat wywróciły świat do góry nogami i sprawiły, że zupełnie inaczej myślimy o wielu rzeczach. Czy faktycznie możemy powiedzieć, że przez ostatnie 20 lat internet jest główną maszyną, która sprawia, że innowacje goszczą w naszym domu? Czy innowacja to codzienność naszego życia?

P. Harajda:  Myślę, że tak, ale przez to, że internet zdemokratyzował dostęp do wiedzy oraz dostęp do komunikacji, często bagatelizujemy nawet drobne innowacje. Do innowacji podchodzimy z bardzo dużym dystansem.

K. Kaszubski: Często śmiejemy się, że kolejna firma wypuszcza telefon, w którym jest coś nowego i jest to przełomowe, bo na przykład robi lepsze zdjęcia.

P. Harajda: Dokładnie tak, a naprawdę daje to często dużo wartości. Gdybyśmy zdjęli z tego warstwę marketingu czy chaosu, który się wokół tej komunikacji pojawia, to te rzeczy bardzo często są mocno usprawnione. Przez to, że nasz aparat robi lepiej zdjęcia w nocy lub zdjęcia naszych dzieci, które bawią się na placu zabaw,  mamy z tego więcej wartości. Możemy je wtedy inaczej wydrukować, wrzucić na kubek, dać dziadkom, którzy są bardzo szczęśliwi. To są rzeczy, które faktycznie bezpośrednio często wpływają na nasze codzienne życie o wiele mocniej niż jakieś drastyczne innowacje wysokopoziomowej technologii.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Harajdą

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Jest jedna gałąź produkcyjna na Warmii i Mazurach, która bardzo szybko wprowadza różnego rodzaju innowacje. To rolnictwo.

Arkadiusz Tabaka – Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego był kolejnym gościem w Bliższych spotkaniach.

K. Kaszubski: Innowacja za pomocą techniki wkroczyła do rolnictwa. Od XIX do XXI wieku rolnictwo bardzo się zmieniło. To jest zupełnie inna produkcja rolna, a ostatnie lata na Warmii i Mazurach w szczególności – chodzi przede wszystkim o bardzo wysoki stopień mechanizacji. Widzimy to na każdym polu. Powiedział mi Pan przed chwilą, że rolnik może usiąść na kamieniu na skraju swojego pola i patrzeć jak sprzęt rolniczy sam za niego pracuje, właściwie bezobsługowo.

A. Tabaka: Tak jest. Możliwe jest to głównie dzięki pomocy środków unijnych. Nie ma co się oszukiwać, że te pieniądze dały dodatkową motywację rolnikom i dużą pomoc. Rolnicy mogli swoje gospodarstwa doposażyć, domechanizować i jest znaczny postęp. Jeśli chodzi o mechanizację rolnictwa, tutaj postęp jest ogromny. Maszyny, jeśli porównać je kilkanaście lat temu, to teraz na polach jest zupełnie inny świat.

A. Tabaka: Ustawia się GPS np. w ciągniku, wychodzi się z niego i on sam zaorze pole?

A. Tabaka: Tak jest. Obecne maszyny są skomputeryzowane. Ciągniki są wyposażone w komputery połączone z GPS-em lub z innymi systemami nawigacyjnymi. Maszyny po wgraniu odpowiedniej mapy pola potrafią same je zaorać, obsiać czy zrobić inne zabiegi, które są konieczne.

Posłuchaj rozmowy z Arkadiuszem Tabaką

Jak zmieniła się szkoła, jak zmienia się proces nauczania, jak zmienia się życie nauczyciela dzięki nowoczesnym technologiom oraz jak wyglądają innowacyjne metody nauczania i spojrzenie na naukę. O tym opowiadała Wiesława Szafrańska – Bortkiewicz, dyrektor Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Wiesławą Szafrańską-Bortkiewicz

Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach były Małgorzata Płoska- Prezes Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego Warmii i Mazur i Marta Belkiewicz – Koordynator Projektów w Stowarzyszeniu. Opowiadały m. in. o tym, jak design i myślenie o designie wpływa na innowacyjność produktów, jak w ogóle tworzy się produkt, aby zyskał on przychylność klientów.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Płoską i Martą Belkiewicz

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w innowacje
Czy oznakowanie ścieżki rowerowej może być innowacyjne? Musi, jeśli samorząd chce otrzymać środki unijne

Innowacja może być ukryta w rekreacji - przekonują samorządowcy, którzy podpisali kolejne umowy na unijne dofinansowania do inwestycji w warmińsko-mazurskich miastach i wsiach. W Urzędzie Marszałkowskim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV