Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Innowacyjny sprzęt trafi do olsztyńskiego Collegium Medicum. To jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z niewielu na świecie

Kolejny zastrzyk finansowy dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zakup nowoczesnego sprzętu przekazało Collegium Medicum 18 milionów złotych.

Dzięki temu na wydziale lekarskim powstanie Ośrodek Radiochirurgii. Sprzęt, który trafi do Olsztyna będzie jedynym w kraju i jednym z kilku na świecie. Pozwoli w precyzyjny i nieinwazyjny sposób leczyć m.in nowotworowe zmiany w obrębie głowy i szyi. To wielka nadzieje dla chorych, u których zdiagnozowano ognisko raka w mózgu, przerzuty nowotworu, zmiany które powodują lekooporną padaczkę lub chorobę parkinsona.

Prorektor ds Collegium Medicum profesor Sergiusz Nawrocki podczas konferencji w Olsztynie podkreślał też ekologiczne zalety urządzenia.

18 milionów złotych ministerstwo przekazało uczelni w obligacjach. Minister Wojciech Maksymowicz przypomniał, że rząd od dawna wspiera rozwój szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie.

Jutro (14 lipca) ma zostać podpisana umowa z firmą budowlaną, która dokończy rozpoczętą 10 lat temu budowę szpitala klinicznego. Na ten cel do Olsztyna trafiły 34 miliony złotych. Nowoczesne urządzenie do radiochirurgii będzie gotowe za 9 miesięcy, zanim posłuży pacjentom przejdzie pilotażowy program badawczy.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nowotwór, leczenie, sprzęt, video, Collegium Medicum
W Lubstynku upamiętnili 100. rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. W sobotę uroczystości odbędą się w Olsztynie

"Pamięci mieszkańców Warmii i Mazur oraz Ziemi Lubawskiej, którzy opowiedzieli się za przyłączeniem tych ziem do Polski". Taki napis umieszczono na tablicy uroczyście odsłoniętej w Lubstynku....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV