Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego z nową nazwą? Jedyna taka placówka w Polsce rozszerza swoją działalność

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Fot. Łukasz Węglewski

Muzeum Pogranicza to nowa nazwa działającego od blisko sześciu lat w Działdowie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego. Jak powiedział dyrektor placówki Patryk Kozłowski, „nadanie nowej nazwy jest konieczne z powodu zmiany struktury i rozszerzenia działalności”.

– Ponieważ poszerzył się zakres naszej działalności, musieliśmy przekształcić placówkę i dostosować ją do nowych realiów – powiedział Patryk Kozłowski. – Teraz badamy dzieje Działdowa całościowo, a nie jedynie w okresie, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego – dodał.

Nazwę „Muzeum Pogranicza” zatwierdzili na ostatniej sesji miejscy radni. Zacznie ona oficjalnie obowiązywać po uzgodnieniu statutu tej placówki z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od sierpnia 2013 r. placówka funkcjonowała jako Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego i mieściła się wyłącznie w dawnym barokowym ratuszu. Jesienią ubiegłego roku muzeum powiększyło się o otwartą po remoncie gotycką część działdowskiego zamku, gdzie urządzono stałe wystawy poświęcone historii miasta i okolic od pradziejów do połowy XX w. W ośmiu salach prezentowane są eksponaty związane m.in. z działaniami militarnymi na Działdowszczyźnie na przestrzeni wieków, wybitnymi mieszkańcami miasta z okresu międzywojennego, a także historią istniejącego tu w czasie II wojny światowej niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Soldau, który w 1945 r. na kilka miesięcy przekształcono w obóz nakazowo-rozdzielczy sowieckiego NKWD.

Dotychczasowe Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego będzie funkcjonowało jako stała ekspozycja w tym samym miejscu. Miasto zamierza nadal promować ją jako atrakcję turystyczną, bo to jedyna taka placówka w Polsce. Przed sześcioma laty w jej otwarciu uczestniczył 65. wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego biskup Bruno Platter z Wiednia.

Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, Patryk Kozłowski
Wyróżniono organizatorów najciekawszych wydarzeń Europejskich Dni Dziedzictwa. Dyplomy trafiły do pięciu placówek z Warmii i Mazur

Pięcioro organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymało nagrody. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie. Uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV