Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

IPN szacuje, że wysiedlono prawie 800 tysięcy osób. Mija 79. rocznica masowych deportacji na Syberię

Fot. IPN

Dziś mija 79. rocznica pierwszych wywózek Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej na Syberię.

Pod nadzorem NKWD i Armii Czerwonej z domów wypędzano całe rodziny, ładowano do wagonów towarowych i wysyłano w najodleglejsze zakątki Związku Radzieckiego. Masowe deportacje polskiej ludności zamieszkującej wschodnie województwa II Rzeczypospolitej były jednym z elementów stalinowskiej akcji depolonizacyjnej. Władze ZSRR przeprowadziły cztery akcje deportacyjne. W ramach pierwszej, która rozpoczęła się 10 lutego 1940 roku, wywieziono w głąb Rosji około 140 tysięcy Polaków. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, łącznie akcje wysiedleńcze objęły blisko 800 tysięcy osób.

W Olsztynie dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, o 11:30 rozpoczęła się msza w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przy ulicy Pana Tadeusza, a godzinę później odbyło się spotkanie edukacyjne z młodzieżą z Klubu Wnuka Sybiraka ze Szkoły Podstawowej nr 5. Natomiast w poniedziałek w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie będzie otwarta w południe wystawa „A oni wciąż do niepodległej szli…”.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wywóz, Syberia, deportacja, Instytut Pamięci Narodowej
Droższy wywóz śmieci w Elblągu? Prezydent miasta ponownie wnioskuje o podwyżkę cen wywozy odpadów

O 30 procent ma wzrosnąć w nowym roku cena wywozu odpadów w Elblągu. O tę podwyżkę wnioskował już kilka miesięcy temu prezydent miasta. Witold Wróblewski wzrost...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV