Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

IPN uhonoruje świadków historii z Warmii i Mazur. Trzy osoby otrzymają nagrodę „Świadek historii”

Władysław Kałudziński, Wojciech Ciesielski i Janina Luberda-Zapaśnik zostali wyróżnieni nagrodą „Świadek historii” Instytutu Pamięci Narodowej.  Obaj panowie gościli  w Porannych Pytaniach.

Instytut Pamięci Narodowej chce pokazać, że pamięta o osobach i instytucjach, które swoją działalnością przyczyniły się do krzewienia polskości. Dlatego przyznaje nagrodę „Świadek historii”. Wyróżnienie jest odpowiednikiem krajowego konkursu „Kustosz pamięci”

Władysław Kałudziński przyznaje, że czuje się wyróżniony:

Zgłosił mnie Urząd Wojewódzki. Obecnie zostałem wybrany do Rady Konsultacyjnej przy wojewodzie. Nasze działanie polega na udzielaniu pomocy osobom represjonowanym w stanie wojennym. Teraz ta pomoc jest ułatwiona, gdyż zajmuje się tym Urząd ds. Kombatantów.

Władysław Kałudziński

Władysław Kałudziński

 

Wojciech Ciesielski jest zdania, że dzięki wyróżnieniu przyszłe pokolenia będą pamiętać o trudnej historii naszego kraju:

W czasach, gdy słyszymy „zrobiliśmy swoje, możecie odejść”, gdy historia tak szybko obumiera, ważne jest budzenie uczuć w pamięci pokoleń i refleksji nad losem tych, którzy zaszczepiali  wartości moralne zawarte w słowach patriotyzm, solidarność. Kiedy o tym wiemy, to wiemy, że nie żyjemy w próżni.

 

Wojciech Ciesielski

IPN uhonoruje świadków historii z Warmii i Mazur po raz 9. Nagrodę można dostać tylko raz. Wyróżnienie zostanie wręczone dziś w oddziale IPN w Białymstoku.

Posłuchaj rozmowy z Władysławem Kałudzińskim i Wojciechem Ciesielskim.

00:00 / 00:00

Autorka: K.Piasecka
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ciesielski, Kałudziński, Luberda-Zapaśnik
Teresa Kałudzińska i Kazimierz Wosiek odznaczeni przez prezydenta

Teresa Kałudzińska z Olsztyna i Kazimierz Wosiek z Ostródy w gronie odznaczonych przez Prezydenta Rzeczpospolitej. Krzyże Orderu Odrodzenia Polski przyznano im za wybitne zasługi w działalności...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV