Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ireneusz Merchel: Po modernizacji linii kolejowej pociągi z Działdowa do Nidzicy osiągną prędkość 140 kilometrów na godzinę

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Fot. Mikołaj Suchan

Linie kolejowe są w trakcie intensywnej przebudowy. To olbrzymia warta 66 miliardów złotych inwestycja z Krajowego Programu Kolejowego – mówił w Porannych pytaniach prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jak podkreślił, ubiegły rok był dla PKP PLK rekordowy w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy.

Rok 2018 był rekordowy w realizacji inwestycji. Zrealizowaliśmy je za kwotę około 10 miliardów złotych, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku 2017. Pomimo to wzrosły przewozy towarowe, wzrosła ilość pociągów pasażerskich i ilość przewiezionych pasażerów, a punktualność pociągów była niezmienionym poziomie.

Krajowy Program Kolejowy to ponad 220 projektów inwestycyjnych. Kilkanaście z nich będzie, albo już jest prowadzonych na Warmii i Mazurach. 66 miliardów złotych pochodzących z Unii Europejskiej plus dodatkowo kilka miliardów pieniędzy rządowych tworzą Krajowy Program Kolejowy.

Te pieniądze zmieniają koleje w Polsce podkreślił  Ireneusz Merchel.

66 miliardów obejmuje 220 projektów w skali całego kraju. Kilkanaście projektów jest na Warmii. Są w tym także programy przejazdowe, wiaduktowe. W jakimś stopniu część dotyczy samych Warmii i Mazur. Główne zadania koncentrują się w tej chwili w ramach Polski Wschodniej. Na Warmii i Mazurach z 2 miliardów złotych przeznaczono ponad 600 milionów.

Prezes Merchel podkreślił, że ubiegły rok był rekordowy pod względem realizacji inwestycji. Na budowę infrastruktury kolejowej zostało przeznaczonych 10 miliardów złotych.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego a z Ireneuszem Merchelem

 

 

Autor

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, kolej
Wykoleił się pusty wagon towarowy. Wstrzymano ruch pociągów między Morągiem a Małdytami

Utrudnienia w ruchu pociągów na trasie Olsztyn - Trójmiasto. Jak podał Regionalny System Ostrzegania na wyjeździe ze stacji w Morągu w kierunku Małdyt i dalej Trójmiasta,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV