Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Iwona Arent: Dzięki temu wyrokowi opinie biegłych przestają być niepodważalną wyrocznią

Fot. A;eksandra Skrago

To precedensowy wyrok, który zmienia kwestię odpowiedzialności biegłych sądowych. Teraz mogą odpowiadać za swoje opinie – tak zdecydował Sąd Najwyższy.

Podstawą była sprawa mieszkańca Olsztyna, który musiał zapłacić wysoką kwotę firmie budowlanej, mimo że ta źle wykonała swoją pracę. Wyrok zapadł na podstawie opinii biegłego, która po kilkunastu latach w precedensowym wyroku została podważona – tłumaczy mecenas Lech Obara.

Udało nam się w Sądzie Najwyższym zmienić, że można badać te opinie niezależnie od treści wyroku, czyli to jakby osobna droga naprawiania wyroku. A to jest problem wielu tysięcy ludzi, którzy twierdzą, że opinie są wydane w wyniku korupcji, nierzetelności, stronniczości.

00:00 / 00:00

Dzięki temu wyrokowi opinie biegłych przestają być niepodważalną wyrocznią – podkreślała podczas konferencji prasowej posłanka PiS Iwona Arent.

To jest początek działania w tym kierunku, aby biegli sądowi ponosili odpowiedzialność za wystawiane opinie. Na ich podstawie zapadają wyroki. Czasami są niesprawiedliwe, ponieważ opinia jest niezgodna z rzeczywistością.

00:00 / 00:00

Sąd uznał też, że odpowiedzialność finansowa biegłych może być wyciągana nawet do 20 lat od zaistniałej sytuacji, a nie tak jak w przypadku innych odszkodowań, które przedawniają się w ciągu 3 lat.
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyrok, Iwona Arent, Lech Obara, opinia, Sąd Najwyższy
Lidia Staroń: Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym jest potrzebna

Warmińsko-mazurska senator niezależna Lidia Staroń powiedziała, że Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym jest potrzebna. W czasie senackiej debaty o ustawach reformujących system sądownictwa wskazywała na fakty...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV