Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Iwona Bendorf-Bundorf: W nowej ustawie Prawo Zamówień Publicznych cena nie będzie jedynym kryterium

Prezes RIO Iwona Bendorf-Bundorf.

 

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie Iwona Bendorf-Bundorf, która była gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn, poinformowała, że do października 2018 roku ma powstać nowa ustawa Prawo Zamówień Publicznych. Ustawa zmieni najbardziej krytykowane kryteria obowiązujące obecnie. Prezes uczestniczy w tym pracach jako członek Rady Zamówień Publicznych.

Krzysztof Kaszubski: Została pani powołana do Rady Zamówień Publicznych przez wicepremiera Morawieckiego. Co to za instytucja?

Iwona Bendorf-Bundorf: Po 3 latach nieobecności na rynku gospodarczym pan premier znów powołał Radę Zamówień Publicznych. Wcześniej w tej Radzie też pracowałem, tylko w innym składzie. Dzisiaj Rada to przede wszystkim przedstawiciele nauki, profesorowie uczelni z Krakowa i Łodzi, jest też wiele osób reprezentujących biznes, gdyż taka była intencja pana premiera Morawieckiego, by również wykonawcy byli uczestnikami procesu tworzenia prawa. Znalazłam się w tej Radzie z uwagi na moje doświadczenie w zakresie finansów publicznych. Mam pracować nad nową ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Nowa ustawa i nowa prawo ma nie kolidować z przepisami o finansach publicznych. Mamy wyznaczony termin zakończenia prac na październik 2018 roku.

Krzysztof Kaszubski: Czyli samorządy, instytucje publiczne odetchną? Ustawa jest uważana za niefortunną i sprawia dużo kłopotów. Przekleństwem jest wyznacznik najniższej ceny.

Iwona Bendorf-Bundorf: Każdy, zarówno wykonawcy jak i zamawiający, narzekają na przepisy ustawy, która odbiera swobodę wyboru kontrahenta i kształtowania treści umowy. Ustawa została zmieniona w sposób bardzo poważny w lipcu 2016 roku. Za nami kilka miesięcy doświadczeń i wiemy, że jest to akt trudny, gdyż implementowano przepisy prawa unijnego wprost, poprzez przetłumaczenie z języka angielskiego i nie przystają one do polskiego systemu prawnego. Dlatego nowa ustawa powinna być prostsza, by każdy kto ją przeczyta potrafił ją zastosować. Jeśli chodzi o kryterium cenowe – prawo działa od 1994 roku – przez wiele lat wymuszono od zamawiających formalne podejście,w którym cena była najbardziej bezpiecznym kryterium.

Krzysztof Kaszubski: Zamawiający bali się wybrać ofertę droższą, bo „idą za nami trzy literki”.

Iwona Bendorf-Bundorf: Uważano, że uczciwy wybór jest wówczas, gdy wybiera się ofertę najtańszą. Dzisiaj wiemy, że najtańsza oferta to wcale nie jest oferta najkorzystniejsza. Dzisiaj będziemy lansować, by oceniać rezultat końcowy zakupu, żeby cena, która dzisiaj jest najniższa nie okazała się po odbiorze najwyższa z uwagi na wysoką cenę eksploatacji czy cenę serwisu. Dlatego przyjmiemy, że cena nie będzie jedynym kryterium. Zresztą dzisiaj ustawa tego nie nakazuje, co też dla wszystkich jest trudne, ponieważ wyrobiło się przyzwyczajenie do stosowania kryterium najniższej ceny. Tworzone są też sztuczne kryteria typu termin wykonania, okres gwarancji. Wiemy z praktyki, że niektóre firmy proponują okres stuletni gwarancji, by dostać najwięcej punków.

Krzysztof Kaszubski: A potem te firmy bankrutują, znikają.

Iwona Bendorf-Bundorf: Ważne jest w zamówieniach, by lansować rozwiązania unijne, czyli rozwiązania uproszczone dla małych i średnich przedsiębiorców oraz szerokie klauzule społeczne. U nas się one nie przyjęły. Mamy lansować udział w zatrudnieniu bezrobotnych, młodocianych, niepełnosprawnych, teraz uchodźców czy osób zwolnionych z zakładów karnych. Jest to ewenement na rynku olsztyńskim z wyjątkiem zatrudniania bezrobotnych z terenu danej gminy.

Krzysztof Kaszubski: Rząd twierdzi, że chciałby wesprzeć polskie średnie przedsiębiorstwa przy dużych zamówieniach publicznych. Do tej pory nasi przedsiębiorcy stawali się podwykonawcami i padali ofiarą kontraktów dużych międzynarodowych korporacji.

Iwona Bendorf-Bundorf: Temu, by na rynek wchodziły średnie przedsiębiorstwa służy podział zamówienia na części. Powstały nowe przepisy dotyczące podwykonawców. Dotyczą one też gwarantowanego wynagrodzenia. Te zmiany powinny służyć średnim przedsiębiorstwom.

Krzysztof Kaszubski: Głównym zadaniem RIO jest opiniowanie budżetów samorządów, mamy ponad 160 samorządów na Warmii i Mazurach,, a trzeba to zrobić do końca roku. W tym roku odrzuciła pani kilka budżetów.

Iwona Bendorf-Bundorf: Rzeczywiście RIO pracuje nad budżetami samorządów, wyprzedzamy popełnienie błędów przez radę, która uchwala budżet. Tych opinii negatywnych było niewiele. RIO przestrzega przepisów prawa, więc jeśli jakikolwiek zapis nie jest zgodny z literą prawa musimy interweniować. Natomiast zadowalające jest to, że od 2011 roku, gdy weszły nowe przepisy o prognozach finansowych wyeliminowaliśmy sytuację nadmiernych zadłużeń jednostek. W związku z tym nawet niewielkie zagrożenie w jednej z gmin spowodowało, że w tym roku dokonaliśmy takiej kontroli, żeby budżet został zredagowany w sposób prawidłowy.

Krzysztof Kaszubski: Może pani ujawnić, która to gmina?

Iwona Bendorf-Bundorf: Były problemy z miastem Korsze. Na rynek samorządowy weszły firmy o statusie parabanków. Oferują bardzo intratne, ale wysoko oprocentowane usługi finansowe. W sytuacji gdy samorząd nie ma zdolności płatniczych i potrzebuje szybkiego przejęcia zadłużenia to te parabanki przejmowały zadłużenie. Dawało to wrażenie, że zadłużenia nie ma a w efekcie przez kilku latach spłacane jest zadłużenie o wyższej wartości. Firmy te działają na lukach prawnych, wykorzystują luki w przepisach, które nie określają wszystkich tytułów dłużnych. W Korszach poradziliśmy sobie z tym problemem. Nie mamy dzisiaj żadnego nowego programu naprawczego.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tragedia na ul. Żołnierskiej. Mężczyzna prawdopodobnie wyskoczył z okna

Wczoraj (8.03) wieczorem olsztyńska policja otrzymała zgłoszenie o leżącym na chodniku młodym mężczyźnie. Policjanci, którzy dotarli pod blok przy ul. Żołnierskiej reanimowali mężczyznę. Niestety nie udało...

Zamknij
RadioOlsztynTV