Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Izba Dyscyplinarna zawiesiła sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżyła jego wynagrodzenie

fot. Przemysław Getka

Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego w drugiej instancji zawiesiła w czynnościach sędziego z Olsztyna Pawła Juszczyszyna. Ponadto sędzia na czas zawieszenia będzie miał o 40 procent obniżone wynagrodzenie.

Izba stwierdziła, że w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna doszło do konfliktu dóbr, a dobro wymiaru sprawiedliwości jest ważniejsze niż uprawnienia sędziów. Tym samym skład Izby uwzględnił zażalenie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów na grudniową uchwałę pierwszej instancji.

Członek Izby Ryszard Witkowski powiedział, że podjęła ona decyzję na podstawie ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”.

W uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Adam Tomczyński wyjaśniał, że w sprawie doszło do konfliktu dóbr pomiędzy ochroną dóbr sędziego i ochroną dobra, jaki jest wymiar sprawiedliwości.

Sędziowie w Polsce są pod wieloma względami osobami uprzywilejowanym, na przykład jeśli chodzi o immunitet czy wynagrodzenia

– powiedział sędzia Adam Tomczyński. Dodał jednak, że te uprawnienia nie są bezwzględne. Izba Dyscyplinarna stwierdziła, że są sytuacje, gdy uprawnienia sędziów muszą ustąpić innym dobrom, na przykład dobru wymiaru sprawiedliwości.

W grudniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o uchyleniu zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez sędziego Pawła Juszczyszyna. W listopadzie sędzia rozpatrując apelację w sprawie, w której orzekał sędzia nominowany przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa, wezwał Kancelarię Sejmu, by ujawniła listę osób popierających kandydatów na członków nowej KRS.

W efekcie prezes olsztyńskiego sądu rejonowego, będący także członkiem KRS, Maciej Nawacki odsunął sędziego Juszczyszyna od orzekania na miesiąc.

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sędzia, uwaga, pilne, Paweł Juszczyszyn
Podejrzenie koronawirusa na statku Costa Smeralda. Mieszkańcy z Nowego Miasta Lubawskiego wśród pasażerów wycieczkowca

Chwile grozy przeżyli pasażerowie statku Costa Smeralda, który opływa zachodnie wybrzeże Włoch. Powodem było podejrzenie koronawirusa u pasażerki z Hong Kongu. Wycieczkowcem podróżuje też grupa osiemdziesięciu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV