Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

J. Cichoń (PO): Jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami ws. podwyższenia podatku VAT. J. Małecki (PiS): Są to tylko wymysły opozycji

Jerzy Małecki i Janusz Cichoń

Szef komitetu stałego rady ministrów Jacek Sasin zapewnił publicznie w jednym z wywiadów, że Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało wywiązać się z obietnicy powrotu do stawek VAT 7% i 22% jeszcze przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Do tych słów odnieśli się w Porannych pytaniach Radia Olsztyn posłowie Jerzy Małecki (Prawo i Sprawiedliwość) i Janusz Cichoń (Platforma Obywatelska).

PiS przywróci stawki VAT 22% i 7% – obiecywał Jerzy Małecki. Tłumaczył on, że mimo wcześniejszych obietnic nie obniżono stawek VAT ze względu na stan finansów państwa po rządach PO-PSL.

W 2015 roku obiecywaliśmy powrót do stawek VAT 7% i 22%. Niestety przejmując finanse państwa zauważyliśmy, że nie wszystko jest w porządku

– powiedział Jerzy Małecki.

Janusz Cichoń przyznał, że również jego rząd nie obniżył stawek VAT mimo wcześniejszych deklaracji, że nastąpi to w roku 2013:

Mieliśmy echo kryzysu w 2013 roku. Przedłużyliśmy okres obowiązywania podwyższonych stawek o trzy lata. PiS miał dwa razy okazję do wywiązania się ze swoich zobowiązań wyborczych w tym zakresie.

Poseł PiS Jerzy Małecki przekonywał również, że informacje o pracach nad podatkiem katastralnym i podwyższeniem VAT-u to wymysły opozycji:

Od razu chciałbym zaprzeczyć, że chcemy wprowadzić podatek katastralny. Świadczy też o tym wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Słyszałem także plotki, że chcemy podwyższyć podatek do 26%, są to jednak informacje wypływające ze strony opozycji.

– Deklaracje PiS-u że stawki VAT zostaną obniżone do poziomu 7% i 22% wynikają z tego, że wypłynęły informacje o pracach nad podniesieniem VAT-u do 26% – uważa z kolei Janusz Cichoń:

Słyszymy także, że trwają prace nad podatkiem katastralnym. W takiej sytuacji trzeba było to odreagować, oczywiście w politycznym wymiarze.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Małeckim i Januszem Cichoniem

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Janusz Cichoń, podatek VAT, Jerzy Małecki
Rząd przyjął projekt nowej ordynacji podatkowej. Sprawę komentują Janusz Cichoń (PO) i Jerzy Małecki (PiS)

Warmińsko-mazurski poseł PO Janusz Cichoń twierdzi, że mimo wcześniejszego zatwierdzenia przez rząd PiS, nowa ordynacja podatkowa mocno różni się od tej, zaprojektowanej przez rząd Ewy Kopacz....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV