Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jacek Cygan: scena to magiczne miejsce

Jacek Cygan – autor tekstów piosenek, scenarzysta, juror i organizatorem festiwali. Fot. Jarosław Roland Kruk

Barbara Fedoniuk zaprasza do wysłuchania rozmowy z Jackiem Cyganem – autorem tekstów piosenek, poetą, scenarzystą, autorem musicalowym, jurorem i organizatorem festiwali muzycznych.

Jacek Antoni Cygan – urodził się 6 lipca 1950 roku w Sosnowcu. W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 15 i liceum im. Emilii Plater. Od 1968 roku mieszka w Warszawie, gdzie w 1973 roku ukończył studia na Wydziale Cybernetyki WAT.

To nie ja jestem najważniejszy czy kompozytor, ale ten, który wychodzi na scenę

Pierwsze piosenki zaczął pisać już na studiach. W 1975 roku założył wraz z Jerzym Filarem grupę Nasza Basia Kochana, z którą zdobył w 1976 roku I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1978 roku zdobył nagrodę Programu III Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę pt. Rozmowa. Od tego czasu współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej. Współpracował m.in. z zespołem Crash oraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim. Napisał ponad 1000 tekstów piosenek, z czego wiele stało się znanymi przebojami. Pięć z nich zdobyło trofea na Krajowego Festiwalu Piosenki Polskie w Opolu.

O wiele trudniej jest napisać prosty przebój, niż dramatyczną piosenkę. Jeśli chodzi o proste przeboje, to tam już wszystko było, jest ich miliony. Tam wymyślić coś nowego jest bardzo trudno.

Jednym z jego największych przebojów artystycznych było napisanie tekstu piosenki do kompozycji „To nie ja!” skomponowanej przez Stanisława Syrewicza dla Edyty Górniak. Utwór reprezentował Polskę podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku i zajął ostatecznie drugie miejsce, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii udziału kraju w widowisku oraz zdobywając tytuł „największego osiągnięcia polskiej piosenki za granicą”.

Do wysłuchania rozmowy z Jackiem Cyganem zaprasza Barabara Fedoniuk

(łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, Barbara Fedoniuk
Andrzej Seweryn: nie lubię oglądać siebie

Gościem Barabary Fedoniuk jest Andrzej Seweryn - aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Andrzej Seweryn urodził się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV