Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jacek Protas: problemy z uchodźcami zaważyły na decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii

Poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas. Fot. K. Ośko

Narastało wiele problemów w Europie, które były zamiatane pod dywan i skończyło się Brexitem – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn poseł PO Jacek Protas.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Warmii i Mazurach podkreślił, że popełniono wiele poważnych błędów w kwestii uchodźców. Przez nie społeczeństwo brytyjskie zaczęło się bać. Zdaniem gościa Porannych Pytań problemem nie są jednak imigranci z Polski czy Syrii, bo większość uchodźców pochodzi z Pakistanu, Indii, Czarnej Afryki czy innych byłych kolonii.

Przez wieki Wyspiarze korzystali z dóbr zamorskich posiadłości, zapisali też w konstytucji, że mieszkańcy tych terenów mogą mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii. Teraz płacą za to cenę. O wyniku referendum zdecydowały więc nie realne problemy, ale klimat i nastroje – stwierdził Jacek Protas.

Brytyjski rząd musi teraz złożyć oficjalny wniosek o wystąpienie z Unii Europejskiej. Następnie w wyniku negocjacji zapadnie decyzja, kiedy i na jakich warunkach Wielka Brytania opuści wspólnotę, jakie będą jej relacje z pozostałymi 27 krajami oraz czy będą wizy, ułatwienia w podejmowaniu pracy, a jeśli tak, to dla kogo.

Sytuacja wewnętrzna Wielkiej Brytanii jest bardzo trudna, dlatego premier David Cameron nie spieszy się ze złożeniem wniosku, choć naciskają na niego inne kraje – dodał gość Porannych Pytań.

Jacek Protas odniósł się także do nowego programu PO „Polska Obywatelska 2.0”. Zostanie on ogłoszony 24 września.

Jak każda partia po przegranych wyborach porządkujemy szeregi, żeby przygotować się do kolejnych batalii. Pierwszą z nich będą wybory samorządowe w 2018 roku. To naturalne, że dużo się dzieje w partii – powiedział poseł PO.

Posłuchaj rozmowy Mirosława Sochackiego z Jackiem Protasem

00:00 / 00:00

 


(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PO, Jacek Protas, uchodźcy, brexit, wyjście z Unii
Brexit stał się faktem. Porozmawiajmy o… konsekwencjach

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. W referendum 51,9 procent, czyli ponad 17,4 miliona brytyjskich wyborców zagłosowało za Brexitem. Pozostać w Unii chce nieco ponad 16,1...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV