Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jacek Protas: Trzaskowski został źle zrozumiany i nie zamierza blokować budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Fot. NDI/Besix

Doszło do niezrozumienia – tak warmińsko-mazurscy działacze Platformy Obywatelskiej tłumaczą słowa Rafała Trzaskowskiego o przekopie Mierzei Wiślanej.

W ubiegłym tygodniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta kwestionował niektóre duże inwestycje, w tym przekop Mierzei. Jak mówił, pieniądze wydane na budowę kanału żeglugowego lepiej byłoby wydać na służbę zdrowia. Poseł Jacek Protas, szef warmińsko-mazurskich struktur PO twierdzi jednak, że Rafał Trzaskowski został źle zrozumiany i że w rzeczywistości nie zamierza blokować budowy kanału.

Według Jacka Protasa są natomiast niejasności dotyczące uzgodnień środowiskowych oraz zbyt dużych kosztów przekopu.

W 2015 roku zostawiliśmy jako rząd całą dokumentację środowiskową. Można było przeprowadzić cały proces dochodzenia do zezwolenia środowiskowego zgodnie z regułami. Tak się jednak nie stało, bo tę dokumentację wyrzucono do kosza. Po drugie, inwestycja miała kosztować 800 milionów złotych, dzisiaj mówi się, że będą to 2 miliardy.

00:00 / 00:00

Te stwierdzenia kwestionuje natomiast poseł Prawa i Sprawiedliwości Leonard Krasulski, który zarzuca Platformie brak działań w sprawie przekopu i przekonuje, że to jeszcze poprzedni rząd – kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego – doprowadził do zaawansowanego stadium przygotowania do przekopu.

W 2008 roku było wszystko zabezpieczone: uzgodnienia z Komisją Europejską, opienie ekologów. To było już dokonane, trzeba było tylko kontynuować ten projekt. Tego się nie zrobiło, w związku z tym lata mijały, a ceny szły w górę

00:00 / 00:00

Budowa przekopu przez Mierzeję trwa. Jej zakończenie zapowiadano na rok 2022.

Warmińsko-mazurscy posłowie PO przekonują również, że nie zależy im na opóźnianiu wyborów prezydenckich i twierdzą, że 28 czerwca to dobry termin.

Wciąż trwają senackie prace nad ustawą o tegorocznych wyborach głowy państwa. Wcześniej politycy – w tym Platformy – zapowiadali, że zakończą się one w ubiegłym tygodniu. Szef warmińsko-mazurskich struktur PO Jacek Protas twierdzi jednak, że prace te powinny zakończyć się niebawem i wybory mogą odbyć się 28 czerwca.

00:00 / 00:00

Wyznaczenie daty wyborów należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

 

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, PO, Jacek Protas, Mierzeja Wiślana
Prezydent i premier na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Inwestycja wzmocni polską suwerenność i niezależność”

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk odwiedzili plac budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. - Kanał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV