Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jacek Protas: Wynegocjujemy większy unijny budżet dla Polski

Jacek Protas – Koalicja Europejska. Fot. P.Getka

Wynegocjujemy większy unijny budżet dla Polski – zapewniał w Porannych pytaniach poseł PO Jacek Protas, kandydat Koalicji Europejskiej do Europarlamentu.

Zaproponowany przez Komisję Europejską budżet Unii na lata 2021-2027 przewiduje, że Polska otrzyma mniej środków, niż w perspektywie 2014-2020 – to zmniejszenie może wynieść 100 miliardów złotych. Jacek Protas twierdzi, że można to zmienić, a dodatkowe pieniądze przeznaczyć przede wszystkim na służbę zdrowia.

Tydzień temu ogłosiliśmy naszą propozycję, żeby z tych 100 miliardów gro środków trafiło na poprawę w służbie zdrowia, na inwestycje w służbie zdrowia. Na to, żebyśmy rzeczywiście mieli pomoc medyczną na poziomie europejskim. Dzisiaj niestety tak nie jest ze względu na zbyt niskie nakłady.

Projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027 został zaprezentowany przez Komisję Europejską rok temu. Obecnie trwają negocjacje nad jego ostatecznym kształtem. Według przedstawicieli polskiego rządu, jest mało prawdopodobne, by porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte w tym roku.

Koalicja Europejska będzie większa. To plan nie tylko na Eurowybory, ale i na wybory do polskiego parlamentu – podkreślił Jacek Protas.

Takie jest założenie – żeby budować silny blok prodemokratyczny, proeuropejski, który zmieni Polskę, odwróci te niekorzystne działania, które zafundował nam przez ostatnie 3,5 roku rząd i parlament zdominowany przez PiS. Chcemy, aby jak najwięcej ugrupowań, również organizacji społecznych, pracowało wspólnie.

Obecnie Koalicja Europejska zrzesza pięć partii – PO, Nowoczesną, PSL, SLD i Zielonych. Szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że dołączą do niej kolejne partie i stowarzyszenia. Jacek Protas podkreślał, że Koalicja będzie działała także także po eurowyborach. O tym, kto dołączy do Koalicji Europejskiej – mamy dowiedzieć się w przyszłym tygodniu.

Do wysłuchania Porannych pytań z Jackiem Protasem zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Poranne Pytania, Jacek Protas
Trwa wyścig do Parlamentu Europejskiego. Jacek Protas i Sławomir Neumann spotkali się z mieszkańcami Elbląga

Wśród ubiegających się o mandat europarlamentarzysty jest były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, obecnie poseł Koalicji Europejskiej Jacek Protas, który startuje z ostatniego, 10. miejsca w regionie obejmującym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV