Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak chronić się przed atakami komarów, os, kleszczy, meszek?

Mirosław Michalski

Lato, wakacje to nie tylko wypoczynek i przyjemności, to także potencjalne letnie zagrożenia np. ataki owadów: komarów, os, kleszczy, meszek.

Gość Bliższych Spotkań dr. habilitowany Mirosław Michalski, parazytolog z UWM w Olsztynie odpowiadał na pytania prowadzących dzisiejsze wydanie programu: Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego dotyczące tego jak się bronić przed dokuczliwymi owadami. Pan doktor podpowiadał słuchaczom Polskiego Radia Olsztyn w jaki sposób unikać ataków latających napastników, jak się ubierać, idąc do lasu, mówił także o naturalnych metodach ochrony przed kleszczami, komarami czy osami.

A.Lipczyńska: Co nas atakuje latem: osy, komary, kleszcze, meszki, jak bronić się przed nimi. Naszym gościem jest doktor habilitowany Mirosław Michalski, czy dodałby pan jeszcze coś do tej listy ?

Mirosław Michalski: Nie rozszerzałbym tej listy, skupiłbym się na tym jak się obronić czy osłonić.

A.Lipczyńska: No właśnie, od czego zaczniemy?

Mirosław Michalski: Jest kilka metod, nie są one w 100% skuteczne, bo to jest niemożliwe. Zacznijmy od ubioru, gdy wybieramy się do lasu, trzeba założyć długie spodnie, wpuszczone w wysokie buty, koszulka z długimi rękawami w ciemnym kolorze, zdecydowanie nie jasne kolory, które przyciągają kleszcze. Zawsze jestem pytany o to, do lasu wchodzi grupa przyjaciół i po jakimś czasie część z nas jest zaatakowana przez kleszcze a część nie, no i chodzą takie legendy, że to zależy od grupy krwi. W przypadku kleszczy nie. Kleszcze występują w naszych lasach ogniskowo, czyli załóżmy, ktoś po prostu trafia na skupisko dorosłych osobników a ktoś nie.

A.Lipczyńska: Czyli mamy strój, na długo i na ciemno tak się ubieramy, natomiast po powrocie do domu, powinniśmy dobrze się obejrzeć. Czy takie działania są powszechne ?

Mirosław Michalski: W Polsce jeszcze nie, ale dam przykład ze Stanów Zjednoczonych, tam już od pewnego czasu, amerykański rząd propaguje taką akcję, szczególnie w szkołach. Po powrocie z lasu należy sprawdzić czy w okolicach kostek, pod kolanami, pod łopatkami nie mamy przyczepionego kleszcza lub jego larwy, chodzi o taki nawyk, który należy wypracować.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
Co nas atakuje latem 3.

Jacek Hopfer/A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kleszcze, osy, parazytolog, Mirosław Michalski, komary
Kleszcz, fot. Wojciech Lewandowski
Uwaga na kleszcze! W Polsce notuje się coraz więcej zachorowań na boreliozę

W 2014 i 2015 roku było ich 13 i pół tysiąca, ale już w zeszłym roku - ponad 21 tysięcy. To najbardziej znana choroba odkleszczowa. Ostatnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV