Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak dawniej spędzano Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną na Warmii i Mazurach?

Fot. A.Kulik

Dziś Wielka Sobota. Dawniej na Warmii i Mazurach tego dnia palono najstarszy stojący we wsi drewniany krzyż.

Wierzono bowiem, że węgielki pochodzące z takiego ogniska miały właściwości uzdrawiające – wyjaśniała Anna Czachorowska – etnograf z Muzeum Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

Popiół zostawiano w okolicy okien i drzwi, wierząc że uchroni on domostwo przed nieczystymi siłami. Święcona wodą skrapiano natomiast członków rodziny i trzodę.

Wielkanocne tradycje na Warmii są podobne do tych, które znamy z innych regionów Polski, jednak można znaleźć również takie, które są charakterystyczne dla naszego regionu. Na przykład zwyczaj uderzania palmami zwierząt – sięgający czasów  pogańskich, czy obrzęd święcenia pokarmów – o czym przypomina Agata Drozdek z Muzeum Warmii i  Mazur.

00:00 / 00:00

Na Warmii, choć nie jest to tylko warmiński zwyczaj, popularne były w czasie Wielkanocy zabawy z jajkiem, o czym można było dowiedzieć podczas warsztatów, na które tuż przed zaprosiło całe rodziny Muzeum Warmii i Mazur. Można wspólnie ozdobić koszyczki do święconki oraz poznać wielkanocne tradycje, choć najmłodsi – jak się okazuje – dobrze je znają.

 

Autor: I. Malewska/A. Kulik
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielka Sobota, krzyż, zwyczaje, Anna Czachorowska
W Wielką Sobotę święciliśmy pokarmy na wielkanocny stół. W koszyczkach królowało jajko, czyli symbol nowego życia

Jajka, chleb i wędlina, ale również sól, czasami ciasto, gałązki bukszpanu i cukrowy baranek, czyli symbol zmartwychwstałego Jezusa. Dziś w kościele katolickim Wielka Sobota, czyli czas...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV