Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak działa wykrywacz sfałszowanego mleka? Młodzi naukowcy przedstawili wynalazki, które zmienią rynek żywności

Fot. D. Grzymska

Młodzi naukowcy z Warmii i Mazury zmieniają rynek żywności. Ich wynalazki dają broń organom kontrolnym i samym konsumentom do walki z fałszerstwami. Przyczyniają się też do rozwoju medycyny i leczenia chorób cywilizacyjnych, spowodowanych złym odżywianiem.

Właśnie te tematy poruszano na 16. już konferencji Młodych Badaczy, zatytułowanej: „Bezpieczeństwo i jakość żywności”, na której zaprezentowano najciekawsze wynalazki. Jednym z nich jest wykrywacz sfałszowanego mleka. Doktorant Oskar Brożek z Katedry Mleczarstwa zauważył, że mleko kozie, które jest droższe mieszane jest z tańszym – krowim.

00:00 / 00:00

Odżywianie się jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na funkcjonowanie i kondycję naszego organizmu. Odpowiednie pożywienie może przywrócić zdrowie, a złe – doprowadzić nas do choroby. Dlatego warto do tego tematu podchodzić z głową – przekonuje prof. Barbara Wróblewska, wicedyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. I dodaje, że świadomość społeczeństwa na temat zdrowej żywności rośnie.

00:00 / 00:00

Konferencję współorganizowali: Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Wydział Nauki o Żywności UWM w Olsztynie.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność, konferencja, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskie Akademii Nauk w Olsztynie, Strajk żywności, barbara wróblewska, Bezpieczeństwo i jakość żywności
Wiceminister Ryszard Zarudzki o rolniczym handlu detalicznym: Nie idźmy na masówkę, idźmy na jakość

O rolniczym handlu detalicznym i składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie jedynie za pomocą aplikacji eWniosek Plus – mówił w Porannych pytaniach wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Około...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV