Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak legalnie zatrudniać cudzoziemców? Straż Graniczna prowadzi szkolenia dla pracodawców

Fot. W-M OSG

Warmińsko-mazurska straż graniczna prowadzi szkolenia dla pracodawców, którzy zatrudniają lub chcą zatrudnić cudzoziemców. Najbliższe szkolenia odbędą się w Gołdapi i Szczytnie – podała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej, Mirosława Aleksandrowicz.

Podczas szkoleń pracodawcy są informowani o wszelkich aspektach związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.

Na te spotkania przychodzą też i sami cudzoziemcy, którzy chcą legalnie w Polsce pracować

– podała Aleksandrowicz i przyznała, że straż graniczna weryfikuje pracodawców pod kątem wywiązywania się z ich zobowiązań.

Jeśli okaże się, że pracodawca nie płacił wcześniej pracownikom z zagranicy i odnotowano to dwa razy, wówczas nie uzyskuje on zgody na zatrudnianie cudzoziemców

– dodała Aleksandrowicz.

Rzecznik przyznała, że o porady w kwestii zatrudniania cudzoziemców zwracają się też pracodawcy spoza regionu. – Warto to robić, bo my chętnie służymy radą – dodała.

Ze statystyk Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że ok. 30 % zatrudnionych w regionie cudzoziemców pracuje niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Takie dane utrzymują się od dwóch lat.

Od stycznia w regionie straż graniczna skontrolowała zatrudnienie 2 800 cudzoziemców i stwierdzono, że ponad 790 obcokrajowców pracowało do końca września bieżącego roku niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Funkcjonariusze nałożyli za to 55 mandatów na kwotę ponad 22 tysięcy złotych, a sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 115 tysięcy złotych.

Aleksandrowicz zaznaczała, że straż graniczna kontrolowała pracodawców na terenie powiatów: olsztyńskiego, iławskiego, bartoszyckiego, ełckiego, gołdapskiego, mrągowskiego, braniewskiego oraz kętrzyńskiego.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz praca na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Branże, w których stwierdzono nieprawidłowości, to firmy zajmujące się pośrednictwem pracy oraz transportem, budownictwem, rolnictwem i turystyką.

Najczęściej nielegalnie wykonującymi pracę byli obywatele Ukrainy, a następnie Białorusi i Mołdawii.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, praca, Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, nielegalne zatrudnienie
Prawie 800 nielegalnych pracowników na Warmii i Mazurach od początku roku

Na prawie 2800 cudzoziemców skontrolowanych od początku roku przez warmińsko-mazurski oddział Straży Granicznej ponad 790 pracowało nielegalnie. To przede wszystkim obywatele Ukrainy, a kolejno - Białorusi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV