Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak miasta na Warmii i Mazurach świętowały 100. rocznicę odzyskania niepodległości?

Fot. fotolia.pl

Wojewódzkie obchody Dnia Niepodległości odbyły się w Olsztynie. Jak przebiegały uroczystości w innych miastach w regionie?

ELBLĄG

O godzinie 10.00 Msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze św. Mikołaja rozpoczyna elbląskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tak od lat, tradycyjnie zaczynają się oficjalne obchody Święta Niepodległości – informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga. Po nabożeństwie elblążanie poszli w Marszu Niepodległości z wielką biało-czerwoną flagą na plac Króla Kazimierza Jagiellończyka. Tam odbyła się część oficjalna – z przemówieniami i składaniem kwiatów pod pomnikiem Króla.

00:00 / 00:00

Po zakończeniu tej uroczystej części, około 12.30 elblążanie odśpiewali Rotę oraz bili rekord w liczbie osób śpiewających tę pieśń jednocześnie.

00:00 / 00:00

Ostatnim akcentem miejskich obchodów był koncert Moja Niepodległa w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Wojskowej. Muzycy w mundurach przypomną pieśni patriotyczne i wojskowe. Koncert odbędzie się o 17.00 w hali sportowo-widowiskowej przy alei Grunwaldzkiej. Wstęp jest wolny za okazaniem wejściówek.

EŁK

Rekordowa liczba, bo ponad 900 zawodników wzięło udział w Biegu Niepodległości w Ełku. Rok wcześniej biegło 400 mieszkańców miasta. Imprezę od kilku lat organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Każdy przyszedł nie tylko po to, żeby biegać, ale żeby przede wszystkim uczcić Dzień Niepodległości. MOSiR przygotował uczestnikom koszulki białe i czerwone. Biegacze ustawili się tak, że tworzyli flagę.

Uczestnicy biegu musieli przebiec 3 pętle po 1111 m każda.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

IŁAWA

W Iławie odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania Niepodległości na pomniku, na stadionie miejskim, następnie odbył się Apel Poległych na Cmentarzu Komunalnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po Apelu w południe została odprawiona Msza Święta w kościele Św. Brata Alberta, a o 16.00 w kinoteatrze odbyły się występy chórów oraz XXX Prezentacje Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej „Jak długo w sercach naszych” w wykonaniu zespołu „Canticorum”.

MRĄGOWO

Po raz pierwszy w Mrągowie odbył się Marsz Niepodległości. Poprzedziła go Msza Święta o 12.00 w kościele Św. Wojciecha. Po Mszy zaplanowano przemarsz ulicami miasta niosąc flagą o długości 50 metrów. Patriotyczna manifestacja zakończyła się na Placu Wyzwolenia odsłonięciem tablicy poświęconej 100-leciu Odzyskania Niepodległości. Organizator „Klub Gazety Polskiej” zaprasza na marsz całe rodziny i prosi o zabranie ze sobą polskiej flagi, ubranie symboli narodowych.

KĘTRZYN

Przebogaty jest program imprez w Ketrzynie a to z powodu trzech okazji: święta 11 listopada, 661. rocznicy nadania praw miejskich i Dnia św. Marcina. Obchody rozpoczęła o 10.00 Msza Św. w Bazylice Św. Jerzego, po Mszy przemarsz na Plac Armii Krajowej, tam odbyły się uroczystości pod pomnikiem W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956. O 14.00 rozpoczęły się w hali OSIRu XII Mazurskie Morcinki – w programie: wróżenie z kości pieczonej gęsi, degustacja potraw mazurskich, występy artystyczne, warsztaty i prezentacje wyrobów rękodzielniczych. O 17.00 została otwarta w Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Pejzaż Polski”. O 18:00 Msza Św. w Bazylice Św. Jerzego w intencji przyjęcia Św. Marcina z Tours za patrona miasta Kętrzyn, po Mszy pochód świętomarcinowy przeszedł ulicami miasta do Amfiteatru, a tam odbył się pokaz sztucznych ogni.

GOŁDAP

Mieszkańcy Gołdapi rozpoczęli świętowanie o 10.00 od biegu na 11 kilometrów, o 12.00 na placu Zwycięstwa gołdapianie wspólnie zaśpiewają Hymn Państwowy. Po hymnie w niebo uleci 100 biało-czerwonych balonów, a uczestnicy zrobią sobie wspólne zdjęcie i wpiszą życzenia dla Polski w pamiątkowej księdze. O 14 w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odbył się spektakl patriotyczny w wykonaniu uczniów liceum i wspólnoty parafialnej, po Mszy przemarsz z pochodniami pod Pomnik Niepodległości, pod pomnikiem uroczysty capstrzyk połączony z występami uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a na koniec pokaz laserów i ognisko z kiełbaskami.

DOBRE MIASTO

W Dobrym Mieście o 11.11 wystartowało 150 zawodników w Biegu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości „Od Bałtyku do Tatr”. Bieg główny liczy 10 kilometrów, wcześniej odbył się bieg dla uczniów, w którym wystartowało 100 zawodników. Przed zawodami wszyscy uczestnicy i kibicujący im mieszkańcy wspólnie odśpiewali Hymn Polski.

JEDWABNO

W Jedwabnie obchody rozpoczęła o 11 Msza Święta, po Mszy mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem „Katyń-Smoleńsk” , w południe odśpiewali wspólnie „Hymn do Niepodległej”, a następnie odbył się koncert dla Niepodległej i narodowe śpiewanie z Zespołem Pieśni i Tańca „Jedwabno”.

GIETRZWAŁD

W gminie Gietrzwałd od rana trwały Wielkie Gminne Zawody Strzeleckie W 100-Lecie Niepodległości. Na strzelnicy w Rapatach zawodnicy strzelają z Karabinu sportowego oraz Łuku tradycyjnego. Natomiast w Biesalu odbył się Turniej piłki nożnej. O 11.00 została odprawiona Msza Święta w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie, a o godzinie 18.00 został wystawiony spektakl słowno-muzyczny „Radosna Niepodległość” w sali gimnastycznej Gminnego Gimnazjum.

JEZIORANY

W Jezioranach po Mszy Świętej i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Orła, po południu zaczęły się występy artystyczne w Miejskim Ośrodku Kultury. Po prezentacjach uczestnicy zjedli wspólnie poczęstunek.

 

Autor: M. Stankiewicz/A. Socha/M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Święto NIepodległości, 11 listopada
Żeglarze uczcili Święto Niepodległości. „Ten dzień jednoczy ludzi”

Wiatr, brak słońca i ścieląca się nad wodą mgła nie powstrzymały żeglarzy od świętowania rocznicy niepodległości na wodzie. Tradycyjnie olsztyński klub żeglarski "Warmia" zorganizował "Regaty Niepodległościowe"....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV