Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak Napoleon dbał o swoje zęby?

Fot. PAP

Napoleon Bonaparte przywiązywał dużą wagę do higieny osobistej, szczególnie dbał o zęby – te, podobno, były u niego mocne i białe. Na wystawie poświęconej cesarzowi Francuzów, prezentowanej w Pałacu Kultury, znajdziemy m.in. jego neseser z przyborami do higieny jamy ustnej.

Pierwszy pokojowy Napoleona zapisał w pamiętniku, że cesarz „używał do zębów wykałaczki z drewna bukszpanowego i szczoteczki zanurzonej w opiatach”. Pewniejsze jest to, co znajdziemy w neseserze do higieny jamy ustnej, z wytwórni Martina-Guillaume’a Biennaisa, który należał do wielkiego wodza Francuzów. To jeden z eksponatów wystawy poświęconej Napoleonowi, prezentowanej obecnie w Pałacu Kultury i Nauki. W pojemniczku tej marki zazwyczaj znajdowała się przynajmniej jedna szczoteczka do zębów ze złotą lub pozłacaną rączką, na której mogła być przymocowana drewniana główka z włosiem ze świńskiej szczeciny.

Neseser, który znajdziemy na wystawie, zawiera rozmaite narzędzia do najdelikatniejszych zabiegów toaletowych. Składa się on z dwunastu dłutek lub zdzieraków chirurgicznych do zdrapywania kamienia nazębnego), narzędzia do nakładania wypełnienia do przygotowanego wcześniej otworu w zębie oraz dwóch żegadeł. Zestaw uzupełniają para nożyczek, dwa lancety i pęseta. Obok narzędzi znajdują się m.in. dwa złote pojemniczki i dwie kryształowe fiolki ze złotymi zatyczkami.

Wystawa „Napoleon Bonaparte” potrwa do 30 czerwca. Obejmuje ponad 100 eksponatów. Wśród nich są unikalne przedmioty należące do Napoleona (rzeczy osobiste, broń, odznaczenia, meble i dokumenty dotyczące różnych aspektów życia przywódcy), a także rękodzieła wykonane przez artystów i rzemieślników w okresie napoleońskim (portrety, popiersia i rzeźby). Eksponaty zostały użyczone z obszernych zbiorów Foundation Napoleon oraz Musee de l’Armee Invalides z Paryża.

Autor: Andrzej Grabarczuk (PAP Life)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Napoleon, higiena
Wojska napoleońskie na przedpolach Lidzbarka Warmińskiego. Rekonstruktorzy z kilkunastu państw stoczyli Bitwę pod Heilsbergiem

Rekonstruktorzy z 12 krajów wzięli udział w Bitwie pod Heilsbergiem - starciu wojsk napoleońskich z koalicją rosyjsko-pruską z 1807 roku. Celem Francuzów był rosyjski szaniec artyleryjski....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV