Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna

Fot. fotolia


Seniorze nie daj się oszukać – to hasło kampanii społecznej i porozumienia pomiędzy Komendantem Głównym Policji i szefami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Celem akcji jest ostrzeżenie seniorów przed oszustwami. W 2017 roku w Polsce popełniono ponad 40 tysięcy przestępstw na szkodę osób, które ukończyły 65 rok życia. Były to przede wszystkim: kradzieże z włamaniem oraz oszustwa.

Wśród metod działania sprawców  jednym z najbardziej znanych jest oszustwo na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”.

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się także o nadużyciach przy zawieraniu różnego rodzaju umów. Mogą to być umowy podpisywane na pokazach przeznaczonych głównie dla  seniorów, ale również umowy na dostarczanie mediów czy usług telefonicznych, które bywają zawierane w mieszkaniach. Oszuści wykorzystują starsze osoby doprowadzając do podpisania niekorzystnych umów.

Kampania tworzona wspólnie przez instytucje mające na co dzień kontakt z osobami starszymi ma w tym pomóc. Na jej potrzeby zostało przygotowanych 350 tysięcy sztuk bezpłatnych informatorów oraz 3 tysiące plakatów. Materiały te będą dystrybuowane podczas spotkań przedstawicieli instytucji z seniorami oraz dostępne w siedzibach ZUS i KRUS, czyli miejscach często odwiedzanych przez osoby starsze.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oszust, senior, KRUS, ZUS
Świąteczne zakupy w internecie mogą być niebezpieczne. Policja ostrzega przed oszustami

W czasie gorączki świątecznych zakupów konsumenci mogą być łatwym łupem dla oszustów działających w internecie. Jak mówi starszy sierżant Dariusz Świątczak, zalecane jest korzystanie ze znanych,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV