Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak poznać wysokość przyszłej emerytury?


Osoby, które są blisko wieku emerytalnego, często zadają sobie pytanie w jakiej wysokości będzie ich emerytura i czy wystarczy na „emeryckie” życie? Czy może jednak popracować dłużej, żeby potem dostawać więcej?

Przyszli emeryci, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, chcieliby wiedzieć, ile co miesiąc dostaną na swoje konto z ZUS.

Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, porozmawiać z naszym doradcą lub przeczytać list, który ZUS wysyła do nas co roku, informując o stanie konta emerytalnego. W liście jest wyliczona kwota naszej przyszłej emerytury

– mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Informacja o stanie konta jest symulacją emerytury, zarówno w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego – czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 u mężczyzn, jak i emerytury, którą dostaniemy, gdy przepracujemy rok lub dwa więcej. Osoby, które mają założone swoje indywidualne konto emerytalne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, informację o wysokości środków dostają właśnie na PUE i nie jest do nich wysyłany list pocztą tradycyjną.

Jeżeli ktoś zbliżył się do wieku emerytalnego, może złożyć wniosek o emeryturę. ZUS obliczy ją i przyzna, jednak nie rozpocznie jej wypłacania. Prawo do emerytury, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty. Można bowiem złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS naliczy nam jej wysokość i wyda decyzję o jej przyznaniu, ale nie dostaniemy wypłaty dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie umowy o pracę.

Po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury zyskujemy „status” emeryta, czyli dostajemy legitymację emerytalną i możemy korzystać np. z przysługujących seniorom zniżek

– wyjaśnia rzeczniczka

Kwotę przyszłej emerytury każdy może obliczyć sam. Na stronie www.zus.pl jest ogólnie dostępny kalkulator emerytalny. Można także skorzystać z usługi doradcy emerytalnego, który na podstawie informacji zawartych na koncie emerytalnym, nie tylko zrobi symulację przyszłej emerytury, ale także doradzi, kiedy najkorzystniej na emeryturę przejść. Poinformuje także, czy ZUS posiada wszystkie dokumenty potrzebne do jej przyznania oraz sprawdzi, czy mamy naliczony kapitał początkowy.

System emerytalny w naszym kraju opiera się na prostej zasadzie: im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie emerytura. Emeryturę liczymy, dzieląc zebrane składki przez statystyczną średnią dalszą długość życia.

W 2020 roku średnia dalsza długość życia liczona w miesiącach wynosi 261,5 dla kobiet (60 lat) i 217,6 dla mężczyzn (65 lat). Każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi średnią wysokość emerytury o 8-10 proc. Obecnie Polacy są wśród pracujących najkrócej w Europie, a pobierają świadczenia coraz dłużej. Przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2019 r. wynosiła: 2236,84 zł. brutto.

Źródło: ZUS
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS
W Dniu Matki sprawdzamy ile wynoszą najwyższe zasiłki macierzyńskie na Warmii i Mazurach?

Prawie 10 tysięcy złotych w Olsztynie i prawie 7 tysięcy w Elblągu - tyle wynoszą najwyższe zasiłki macierzyńskie wypłacane miesięcznie matkom wychowującym swoje dzieci. Zasiłek macierzyński...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV