Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak prawidłowo wyhodować czosnek, aby zachował swoje właściwości zdrowotne i smakowe?

Czosnek jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także właściwości lecznicze. Dzięki temu ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także do przyrządzania różnego rodzaju preparatów o rozmaitym zastosowaniu zdrowotnym. Warto zatem rozważyć jego uprawę w swoim ogrodzie, aby móc używać jego zdrowych i pozbawionych chemii główek nie tylko podczas gotowania.

Gdzie najlepiej sadzić czosnek i jak przygotować grunt pod jego uprawę?

Czosnek najlepiej udaje się na lekkiej, dobrze przepuszczalnej ziemi, w miejscach przewiewnych i dobrze nasłonecznionych. Jeśli ziemia w naszym warzywniku jest ciężka, warto nieco ją rozluźnić, mieszając jej górną warstwę z piaskiem. W takim przypadku dobrze jest także posadzić czosnek, robiąc niewielkie wały ziemi i w nich umieszczać ząbki. Zapewni to lepszy odpływ wody po obfitych odpadach. W zbyt mokrym podłożu czosnek zaczyna bowiem gnić. Jałową glebę warto około 10 dni przed posadzeniem czosnku wymieszać z nawozem mineralnym. Najlepsze efekty daje jednak uprawa w drugim roku po oborniku. Powodzenie uprawy zwiększa także stosowanie odpowiedniego płodozmianu. Należy unikać sadzenia czosnku w miejscach, gdzie w poprzednim roku rosła cebula. Poza tym czosnek lubi sąsiedztwo sałaty, truskawek i buraków. Nie należy go natomiast sadzić w pobliżu fasoli i grochu. Więcej o uprawie czosnku przeczytasz również tutaj.

Kiedy i jak sadzić czosnek?

Termin sadzenia czosnku zależy od tego, czy wybierzemy odmianę jarą, czy ozimą. Odmiany ozime sadzimy we wrześniu, a niektóre już nawet końcem sierpnia, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed zimą. Porą sadzenia odmian jarych jest natomiast przełom marca i kwietnia. Na bardzo ciężkich glebach zaleca się uprawę wyłącznie czosnku jarego. Do uprawy wybieramy zdrowe i dorodne ząbki, wolne od uszkodzeń i chorób, zachowane z poprzedniego zbioru. Możemy także zakupić czosnek do sadzenia w sklepie ogrodniczym, wybierając odmiany odporne na wirusy i nicienie. Ząbki czosnku umieszczamy w rzędach o rozstawie 20-25 cm, w odstępach 10-12 cm, na głębokości 1-2 cm, zawsze piętką do dołu.

Jak pielęgnować i kiedy zbierać czosnek?

Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki należy przeprowadzić wiosną na grządce z czosnkiem, jest spulchnienie ziemi. Dobrze jest robić to, co jakiś czas, usuwając przy tym chwasty. Można także zastosować ściółkę, aby ograniczyć ich wzrost. Od czerwca należy zadbać dodatkowo o odpowiednie nawodnienie uprawy, ponieważ właśnie wtedy wiążą się główki. Niektóre odmiany czosnku wypuszczają pędy kwiatostanowe, w których rozwijają się cebulki napowietrzne. Kwiatostany należy obciąć, nie usuwając przy tym całego pędu w drugiej połowie czerwca, najpóźniej w lipcu. Po ogłowieniu podziemne główki będą nawet dwa razy większe niż w przypadku, kiedy pozwolimy kwiatostanom się rozwijać.  Około połowy lata liście czosnku zaczynają żółknąć, co oznacza, że główki czosnku są już dojrzałe. Niektórzy zawiązują wówczas liście na supeł, aby roślina skupiła całą energię na budowaniu części podziemnej. Czosnek zbieramy od połowy do końca lata. Dobrze jest wcześniej podważyć główki widłami i pozostawić je, aby nieco przeschły, dzięki temu będą lepiej się przechowywać. Zbyt późny zbiór może spowodować więdnięcie ząbków i powstawanie chorób grzybowych. Wydobyte z ziemi główki należy nieco przesuszyć  i delikatnie ułożyć w skrzynkach lub powiązać w warkocze Przechowujemy je w suchym i chłodnym miejscu. Sadzonek czosnku poszukaj na internetowej giełdzie rolnej.

Artykuł sponsorowany (swiatkwiatow.pl.)

 

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV