Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak radzić sobie z powakacyjnym stresem? Zobacz, co mówi ekspert

Fot. fotolia.pl

Końcówka wakacji uświadamia nam, że kończą się letnie urlopy,  zaraz zaczyna się szkoła. Często po powrocie z wakacji towarzyszy nam niepokój. O tym, jak sobie radzić z powakacyjnym stresem mówiła Dorotą Ławecką – Bednarską – socjoterapeutką.

Gość Bliższych Spotkań podkreśla, że w przypadku dzieci początek roku szkolnego niesie za sobą wyzwania:

Są to nowe przedmioty szkolne, zmiany wychowawców i nauczycieli. W związku z tym mają one wiele niepokojów. Są też dzieci, które zmieniają klasy i szkoły. W tej chwili łączą się gimnazja z podstawówkami, więc dużo zmian czeka zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Myślę więc, że dla wszystkich jest to stresująca sytuacja.

Stresujące bywają także powroty z urlopu do pracy. Mimo, iż wracamy do starych obowiązków, to nagle stają się jak nowe.

Sama doświadczyłam tego dwa tygodnie temu po dłuższym urlopie. Kwestia przestawienia się z wakacyjnego luzu na to, żeby wrócić z powrotem na tory pracy. To jest trudne i myślę, że większość z nas się zmaga z takim problemem powrotu po urlopie. Łatwiej jest, kiedy wchodzimy w tak zwane stare środowisko, w którym już byliśmy. Potrzebujemy czasu aby się przestawić. U jednych wystarczą na to dwa – trzy dni, u innych – dwa tygodnie. Natomiast zdecydowanie najgorzej mają osoby, które zaczynają od nowa, wchodzą w nowe środowisko czy to szkolne, czy pracownicze.

– powiedziała Dorota Ławecka – Bednarska. Jak zaznacza, w takich sytuacjach najważniejsze jest wsparcie najbliższych.

Przede wszystkim to poczucie, że jest blisko ktoś kto mnie rozumie – nawet w sytuacji, kiedy nic nie mówię. Zależy to też od ludzi z jakimi pracujemy oraz od dyrektorów i kierowników, którzy nami zarządzają.

Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej z Dorotą Ławecką – Bednarską.

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, wakacje, Bliższe spotkania, stres
Robert Banasiewicz: Nie wolno demonizować stresu, wystarczy go redukować

Powoli kończą się wakacje. O tym, jak sobie radzić z powrotem do codziennej rzeczywistości pełnej obowiązków opowiadał w Bliższych Spotkaniach psychoterapeuta Robert Banasiewicz. Gość Bliższych Spotkań...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV