Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak rozliczyć PIT i komu przekazać swój 1%? O tym rozmawialiśmy w Bliższych spotkaniach

Fot. fotolia.pl

Blisko 50 procent osób fizycznych będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć. Od 15 lutego zacznie działać usługa „Twój e-PIT” przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową.

W tym roku już nie trzeba wypełniać wniosków ani deklaracji, żeby rozliczyć swój podatek. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje dla podatników zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. Podatnik będzie mógł się z nim elektronicznie zapoznać i zaakceptować lub wprowadzić swoje zmiany. Jak to wszystko ma działać?

Renata Kostowska/ fot. P. Getka

Renata Kostkowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie była gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: „Twój e-PIT” brzmi magicznie, ale tak naprawdę chodzi o spore ułatwienia.

R. Kostkowska: Zgadza się. „Twój e-PIT”, to zeznanie roczne, które zostanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową dla podatników, którzy normalnie rozliczają się na deklaracjach PIT 37 i PIT 38. Natomiast w przyszłym roku dojdzie PIT 36, czyli dotyczący osób prowadzących działalność gospodarczą.

I. Malewska: W tym roku właściwie nie będziemy musieli robić niczego poza wejściem na konkretną stronę i zalogowaniem się?

R. Kostkowska: Zgadza się. Należy tutaj wskazać, że te dotychczasowe formy będą funkcjonowały. Możemy się rozliczyć przez e-deklarację, czyli stronę Ministerstwa Finansów, albo możemy przyjść do urzędu złożyć zeznanie w formie papierowej. Tylko po co mamy to robić, jeżeli już w sieci od 15 lutego będzie czekało na nas zeznanie roczne przygotowane przez urząd skarbowy.

I. Malewska: Czyli wystarczy, że w połowie lutego wejdziemy na stronę podatki.gov.pl, tam zalogujemy się podając nasze dane i zobaczymy jak nas urząd skarbowy rozliczył. Do kiedy będziemy mogli to zaakceptować i czekać na zwrot?

R. Kostkowska: Termin składania zeznań rocznych się nie zmienia, czyli do końca kwietnia tak jak było do tej pory. Natomiast jak najbardziej możemy od 15 lutego wejść na tę stronę i zaakceptować to, co zostanie przez urząd skarbowy przygotowane. Również nic się nie stanie, jeżeli ktoś nie za bardzo chce dodać coś nowego w swoim zeznaniu. Taka osoba nawet nie musi wchodzić na tę stronę. Z dniem 30 kwietnia jej zeznanie zostanie uznane jako złożone i po sprawie, czyli obowiązek wypełniony.

Posłuchaj rozmowy

Agata Budzińska/ fot. P. Getka

15 lutego wchodzi nowa usługa” Twój e-PIT”. Aby się zalogować na stronie podatki.gov.pl będą potrzebne następujące dane: numer pesel lub NIP, data urodzenia, kwota przychodu za 2017 rok i kwota przychodów. Agata Budzińska z Urzędu Skarbowego w Olsztynie była gościem Izabeli Malewskiej. Dodała, że przy rozliczeniu elektronicznym zwrot podatku,jeśli taki nam przysługuje, będzie realizowany w ciągu 45 dni. Natomiast przy rozliczeniu w formie papierowej termin zwrotu podatku wynosi 90 dni.

Posłuchaj rozmowy

ks. Paweł Zięba/ fot. P. Getka

W ubiegłym roku mieszkańcy Warmii i Mazur przekazali z 1% prawie 20 milionów złotych na organizacje pożytku publicznego. Niestety nadal najwięcej przekazujemy na organizacje spoza naszego regionu. Ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej był gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Te pieniądze są bardzo potrzebne wszystkim naszym organizacjom, które często na zasadzie wolontariatu prowadzą działalność. Wiadomo, że potrzebują wsparcia?

Ks. Paweł Zięba: Oczywiście. Szczególnie przez to, że te środki możemy teraz możemy użyć. Dopóki programy z ministerialnych czy samorządowych źródeł nie ruszą. Konkursy trwają, a funkcjonować trzeba, bezdomnych trzeba karmić. Chcemy też pomagać w świetlicach, chcemy wspierać chorych. Więc jak najbardziej wsparcie w ten sposób pomaga nam funkcjonować nie tylko, kiedy mamy pieniądze z konkretnej dotacji, ale cały rok.

I. Malewska: Caritas Archidiecezji Warmińskiej od wielu lat starała się o budynek, w którym mogłaby stworzyć stacjonarne hospicjum dla chorych dzieci. Taka hospicyjna pomoc funkcjonuje od lat, ale jest to opieka o charakterze domowym. Do tej pory przedstawiciele Caritas jeździli do dzieci i pomagali w domu. Jest szansa, że to się zmieni i będziemy mieli stacjonarne hospicjum dla dzieci w Olsztynie?

Ks. Paweł Zięba: Pierwsze w województwie warmińsko – mazurskim. Potrzeba takiego miejsca na naszym terenie jest wielka i my to widzimy. Moglibyśmy zająć się dziećmi w warunkach stacjonarnych, Kiedy dziecko wychodzi ze szpitala, a leczenie się przedłuża, to moglibyśmy zająć się nimi w warunkach stacjonarnych. . Rodzice muszą się nauczyć, jak zajmować się w profesjonalny sposób tym dzieckiem w domu. Potrzebują też poznać zespół, który będzie przyjeżdżać, żeby dziecko przestało się bać, by się zaprzyjaźniło. Więc takie miejsce jest bardzo potrzebne.

I. Malewska: Bardzo długo czekaliśmy na to stacjonarne hospicjum. Wreszcie udało się pozyskać działkę, a na tej działce przepiękny, ale bardzo stary pałacyk. Skoro mamy plan inwestycyjny, to potrzebne są pieniądze. Na ile Caritas wyliczyła potrzeby finansowe tej inwestycji?

Ks. Paweł Zięba: Staramy się o dofinansowanie w ramach rewitalizacji, więc już musieliśmy podjąć bardzo konkretne kroki odnośnie wyceny. Ta wycena opiewa na kwotę około 8 milionów złotych, więc potrzeby są duże, ale my wierzymy w to mocno, że dzięki wspaniałomyślnym sercom naszych rodaków tu i za granicą uzbieramy tę potrzebną kwotę.

Posłuchaj rozmowy

Przypomnijmy – 1% można przekazać organizacjom, które prowadzą działalność pożytku publicznego. Taką organizacją jest Caritas. Jeżeli w rubryce jako cel dopiszemy na budowę hospicjum dla dzieci w Olsztynie, fundusze trafią w całości na ten konkretny cel.

Redakcja: A. Podbielska za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PIT, zeznanie podatkowe
Sprawdź najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w 2019 roku

9-procentowy podatek CIT, danina solidarnościowa, automatyczny PIT oraz zaostrzenie ograniczenia handlu w niedzielę - podsumowujemy wchodzące w tym roku najważniejsze zmiany w prawie. Handel w niedzielę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV