Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak się ustrzec finansowych cwaniaków

Weź udział w naszym konkursie i odpowiedz na pytanie:

 

Czy można wycofać się z kredytu konsumenckiego?

 

Odpowiedzi prosimy zamieszczać poprzez formularz komentarzy umieszczony na dole strony.

 

Posłuchaj także audycji pt.: Jak się ustrzec finansowych cwaniaków?

00:00 / 00:00

 

fot. Sławomir Ostrowski

W ostatnim czasie nasiliły się metody przestępcze na tzw wnuczka. Doszło nawet do sytuacji, że tylko jednego dnia przestępcy wyłudzili w Olsztynie, u dwóch starszych osób tą metodą około 100 tys. zł. W pierwszym przypadku oszukana została 77-letnia kobieta. Sprawca, podając się za jej bratanka, poinformował ją o rzekomym wypadku drogowym, w którym brał udział. Zatroskana kobieta na prośbę „wnuczka” przekazała nieznanemu mężczyźnie 32 tysiące złotych oraz 5 tysięcy euro.

Podobnie zakończyła się sprawa pewnego małżeństwa. Oszust poinformował, że ich wnuczek miał wypadek i do załatwienia sprawy potrzebne są natychmiast pieniądze. Małżeństwo przekazało obcemu mężczyźnie 48 tysięcy złotych. W ten sposób starsze osoby padły ofiarą oszustów i straciły oszczędności życia. W 2012 r. policja zatrzymała w regionie siedem osób podejrzanych o tego typu oszustwa. Informacje policyjne tylko z jednego przypadkowego dnia, pokazują skalę i wagę problemu.

Mieszkańcy regionu narażeni są także na coraz większość aktywność instytucji parabankowych. Ocenia się, że wskutek najwyższego w Polsce bezrobocia wiele osób z regionu Warmii i Mazur można zaliczyć do wykluczonych finansowo, cyfrowo. Z obserwacji wynika, że wzrasta aktywność różnych instytucji finansowych, a mieszkańcy mają coraz więcej problemów z odróżnieniem banku od parabanku. Jedna z najaktywniejszych w regionie instytucji finansowych została umieszczona na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Bankowego. Można wręcz postawić tezę, że aktywność instytucji parabankowych jest największa na terenach najuboższych, gdzie liczba osób wykluczonych finansowo jest relatywnie największa. Instytucje te mają na tych obszarach wręcz ułatwione działanie, właśnie ze względu na niski poziom wiedzy ekonomiczno – finansowej przeciętnego mieszkańca.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Elbląski SLD podał ile wydał na kampanię

Sojusz Lewicy Demokratycznej wydał ponad 100 tysięcy złotych na kampanię wyborczą po kwietniowym referendum w Elblągu. Komitet SLD jest pierwszym, który podał koszt prowadzenia kampanii. Sprawozdanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV