Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak spędzać wakacje, kiedy aura nas nie rozpieszcza?

Fot. A. Podbielska

W Bliższych Spotkaniach szukaliśmy sposobu na to, co robić podczas złej pogody w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Karolina Lewandowska – dziennikarka, blogerka, ekspert od gotowania, autorka bloga „Co pysznego” była gościem Małgorzaty Sadowskiej-Bartoszewicz.

M. Sadowska-Bartoszewicz: Czy jak jest słaba aura za oknem w wakacje, to gotowanie jest dobrym wyjściem?

K. Lewandowska: Wszystko zależy od tego, co kto lubi robić. Jeśli ktoś uwielbia gotować, to myślę, że ten czas będzie pożytkował na to, aby posiedzieć w kuchni i porobić np. przetwory lub szukać ciekawych przepisów znalezionych w czeluściach sieci. Myślę, że jeżeli ktoś lubi gotować, to jest fantastyczny czas. Jeśli ktoś nie lubi gotować, ale lubi jeść…

M. Sadowska-Bartoszewicz: To jest ta druga grupa, do której ja należę.

K. Lewandowska: Bardzo dużo osób należy do tej grupy. Trzeba korzystać i próbować szukać nowych miejsc, sprawdzać nowe smaki. Nie wybierać za każdym razem tego samego kurczaka z karty menu w restauracji, tylko to jest czas, żeby poeksperymentować. A jak już w ogóle jesteśmy na urlopie i jesteśmy za granicą, to hulaj dusza.

M. Sadowska-Bartoszewicz: Co byś polecała dla osób, które teraz mają wolne dwie i pół godziny do obiadu?

K. Lewandowska: Na przykład skórki z arbuza. Kiedy jemy arbuza, zostaje nam skórka. Jak się okazuje, z tej skórki możemy zrobić konfiturę do słoików. To jest niewyobrażalne, ale ponoć przepyszne – od razu mówię nie robiłam sama, ale w sieci znajdziecie mnóstwo przepisów na konfiturę ze skórki arbuzowej. To nie jest dokładnie ta zielona część – ją obieramy, zostaje. Myślę, że takich możliwości jest mnóstwo.

M. Sadowska-Bartoszewicz: Powiedziałaś w przerwie, że samochodem, pociągiem i autobusem można pojechać w różne kierunki – nawet kiedy jest niepogoda. Finał takiej wycieczki może również być dla nas całkiem miłą przygodą kulinarną i odkryciem?

K. Lewandowska: Dokładnie. Ja jestem zdania, że nie ma złej pogody jeśli chodzi o kulinaria. W domu możemy robić swoje cuda, natomiast jeśli nie umiemy gotować lub nie chcemy gotować, to wsiadamy w samochód lub w pociąg i próbujemy nowych smaków.

Posłuchaj rozmowy z Karoliną Lewandowską

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. A. Podbielska

Aleksandra Dobies i Piotr Przytuła z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie byli kolejnymi gośćmi Bliższych Spotkań.

M. Sadowska- Bartoszewicz: Podpowiedzcie, jakie mielibyście podpowiedzi dla mnie oraz dla naszych słuchaczy, kiedy pogoda nas nie zachwyca, a coś trzeba robić?

A. Dobies: Gdybyśmy czekali tylko na piękne, słoneczne wakacje w Polsce, to myślę, że moglibyśmy przegapić lato. Dlatego chyba nie warto rozpaczać, że pada deszcz i właśnie znaleźć sposób na nudę. Takich sposobów na wspólnie spędzony i radosny czas jest wiele. To wszystko zależy od naszej kreatywności.

M. Sadowska- Bartoszewicz: Książka jest doskonałym sposobem na taką pogodę?

A. Dobies: Dokładnie. My zawsze będziemy stać na straży stwierdzenia, że książka jest idealną formą spędzania czasu zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych. Tylko niestety w naszym społeczeństwie wciąż funkcjonuje przeświadczenie, że książka jest jednak mało atrakcyjna, jeżeli chodzi o wolny czas. I myślę, że my jako instytucja kultury musimy przypominać, że warto czytać.

M. Sadowska- Bartoszewicz: Książkę nie zawsze trzeba tylko czytać?

P. Przytuła: Dokładnie: Książka nie jedno ma imię i wydaje się, że rynek wydawniczy jest bardzo różnorodny, także nie musimy koniecznie myśleć o książce jako wersji papierowej – może kojarzącej się z czymś nudnym. Wakacje to np. czas intensywnych podróży, a zarazem czas, w którym rodzice dwoją się i troją, aby dzieciakom podczas długich wojaży zapewnić rozrywkę. Tutaj książka mówiona może przyjść z pomocą.

M. Sadowska- Bartoszewicz: Na przykład do samochodu?

P. Przytuła: Dokładnie. Myślę, że jest to całkiem dobry pomysł. Poza tym można odejść od ścisłej fabuły na rzecz po prostu opowiadania. Może taką dobrą alternatywą będzie chociażby rodzinne czytanie książki z podziałem na role. Należy się przemóc, nabrać odwagi – wtedy na pewno pojawi się czytelnicza magia.

Posłuchaj rozmowy z Aleksandrą Dobies i Piotrem Przytułą

Fot. A. Podbielska

Co robić, kiedy nuda puka do drzwi? Na to pytanie odpowiadały Ewa Jarzębowska i Magda Brzezińska z Koła Gospodyń Prowincjonalnych.

Posłuchaj rozmowy z Ewą Jastrzębowską i Magdą Brzezińską

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogoda, wakacje, Karolina Lewandowska, Aleksandra Dobies, Piotr Przytuła, Ewa Jarzębowska, Magda Brzezińska
Zdewastowana hala i przepalony olej w chłodnicy. To efekt zabawy dwóch 10-latków

Wyrwali koła w bramie wjazdowej, wybili szyby w oknach hali i stojącej tam łodzi, a na koniec wlali przepalony olej do chłodnicy mercedesa. Wszystko to działo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV