Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak umeblować mieszkanie? Posłuchaj rad architekta

Fot. Pixabay.com

Jak umeblować mieszkanie, jak się ładnie urządzić, żeby było modnie i funkcjonalnie. O tym rozmawialiśmy w Bliższych spotkaniach.

Aleksandra Cymerman– architekt wnętrz była Gościem Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

A. Lipczyńska: Zaczniemy od trendów, co teraz modne? Biel, szarość – odchodzą i ustępują miejsca innym barwom?

A. Cymerman: Biel i szarość zdecydowanie są kolorami i barwami ponadczasowymi, klasycznymi i one tak naprawdę nigdy się nie znudzą. Zawsze można szaleć w dodatkach, które faktycznie są sezonowe nawet w zależności od pory roku. Również ekonomicznie jest prościej wymienić dodatki niż całość umeblowania. Jedynie co, to faktycznie można zwrócić uwagę na to, że zmienia się struktura mebla, czyli zdecydowanie lakiery i wysokie połyski odchodzą do lamusa na rzecz struktur matowych i półmatowych.

A. Lipczyńska: A to bardzo przydatna informacja. Ale biała kuchnia jest ciągle modna czy raczej już powinniśmy zmienić kolor?

A. Cymerman: Pierwsza uwaga to jest taka, że faktycznie urządzając mieszkanie powinniśmy kierować się tym, co my lubimy, a nie tym, co jest modne. Tak, by to odpowiadało naszej osobowości i tak, żebyśmy faktycznie my sami się dobrze w tym czuli. Białe kuchnie nigdy nie wyjdą z mody, ale faktycznie biała lakierowana kuchnia jest już passe. Też warto zaznaczyć, że odcieni bieli jest bardzo, bardzo dużo i faktycznie taka czysta – ja to nazywam taka szpitalna biel – jest to już przeżytek. Warto pójść w odcienie bieli, które są bielą ciepłą i warto też skorygować te wszystkie odcienie bieli czy innych kolorów…. tak, że zawsze ten kolor powinien korespondować z otoczeniem.

K. Kaszubski: Co jeżeli chcemy zrobić ponadczasową kolorystycznie kuchnię, kuchnię, która za 5-6 lat będzie jeszcze wyglądała atrakcyjnie ?

A. Cymerman: To jeszcze zależy od wymiaru tej kuchni. Musimy pamiętać, że jeżeli mamy kuchnie w bloku, one nigdy nie są duże, przestrzenne. Jeżeli chcemy zrobić ponadczasową kuchnię czy ponadczasowe wnętrze kierujemy się w stronę bieli, kolorów jasnych, z tym, że bez wysokich połysków. Fajnie jest to przełamać dodatkiem drewnianym, drewnopodobnym… Wybieramy kolory, które są neutralne i są klasyczne. Osobiście bym szła w odcienie bieli, tylko bieli ciepłej.

Posłuchaj rozmowy z Aleksandrą Cymerman

Małgorzata Płoska – design manager – Prezes Stowarzyszenia Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur była gościem Bliższych spotkań.

A. Lipczyńska: Współpracuje Pani z projektantami mebli. W tym miejscu trzeba powiedzieć, że województwo Warmińsko – Mazurskie jest zagłębiem meblarskim.

M. Płoska: Potwierdzam, że nasz region jest zagłębiem meblarskim. Pokazują to kumulacje przedsiębiorstw oraz statystyki. Mamy dużo przedsiębiorstw z sektora meblarskiego, jednak wielu jest nadal podwykonawcami, nie inwestując we własną markę. Inwestując w design mamy nadzieję, że uda się pomóc naszym przedsiębiorstwom, żeby budowały markę poprzez własną produkcję.

A. Lipczyńska: Jakie teraz są trendy w branży meblarskiej?

M. Płoska: Postrzegamy zmianę klienta. Zmienia się osobowość, zmienia się architektura, która ma ogromne znaczenie i duży wpływ na branżę meblarską. Jak dostrzegamy w budownictwie, coraz częściej budowane są małe pomieszczenia. Wzbogaca się je jednak o przestrzenie wspólne – do pracy, do przyrządzania posiłków, do prania, do spędzania wspólnego czasu. Jest to związane na pewno z demografią, ze zmianą stylu życia. Coraz więcej osób jest singlami, ludzie coraz częściej odczuwają samotność. Architekci zwracają uwagę, żeby projektować przestrzenie, gdzie będziemy mogli się poznać, wspólnie gotować, komunikować i pracować.

K. Kaszubski: Meble dostosowuje się też do wieku osób – inne projektuje się dla 20-latków, a inne dla osób 50-60 letnich?

M. Płoska: Dokładnie, ale chciałam powiedzieć, że granica już się zaciera. Coraz częściej nie segmentujemy już klienta ze względu na wiek, ale ze względu na wartości, które nam towarzyszą.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Płoską

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Meble
Meble z Warmii i Mazur podbijają Europę. Czy zawojują cały świat?

Podbijamy Europę, a za kilka lat mamy zdobyć cały świat. Chodzi o branżę meblarską, która już od dłuższego czasu jest chlubą naszego kraju. Co ważne jednym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV